jablkové taštičky
jablkové taštičky
jablkové taštičky
Tieto jablkové taštičky som upiekla za veľmi krátky čas napriek tomu, že sú z lístkového cesta. Mám totižto zjednodušený recept na domáce lístkové cesto, s ktorým sa vám podaria nielen tieto jablkové taštičky, ale aj iné sladké či slané lístkové dobroty. Cesto si môžete pripraviť aj dopredu a nechať ho odpočívať v chladničke. Alebo ho...

Tieto jablkové taštičky som upiekla za veľmi krátky čas napriek tomu, že sú z lístkového cesta. Mám totižto zjednodušený recept na domáce lístkové cesto, s ktorým sa vám podaria nielen tieto jablkové taštičky, ale aj iné sladké či slané lístkové dobroty. Cesto si môžete pripraviť aj dopredu a nechať ho odpočívať v chladničke. Alebo ho rovno použijete a niečo dobré si z neho napečiete.

Jablkové taštičky z jednoduchého lístkového cesta

Na cesto:

 • 250 g hladkej múky
 • rovnako 250 g studeného masla
 • 250 f jemného tvarohu (nehrudkového)
 • 1 PL práškového cukru (nemusí byť pre slané verzie)
 • Štipka soli (pre slanú verziu 1 zarovnaná ČL soli)

 

Na plnku:

 • Asi 500 g jabĺk
 • Trochu cukru (podľa toho, ako kyslé sú jablká)
 • 1 ČL mletej škorice
 • Prípadne trochu citrónovej šťavy
 • Deci vody na podliatie
 • 2 PL vody a 1 PL kukuričného škrobu alebo Zlatého klasu na zahustenie

 

 • 1 vajce na potieranie, asi 2 PL trstinového cukru na posypanie

 

Ako na to?

Z tejto dávky mi vyšlo 10 ks jablkových taštičiek.

Najprv si pripravíme zjednodušené lístkové cesto. Do misy preosejeme múku, pridáme cukor a soľ a premiešame. Ďalej na tieto sypké prísady nakrájame na kocky studené maslo a pridáme krémový tvaroh. Pomocou mixéra s hnetacím nástavcom vymiesime rýchlo kompaktné cesto, ktoré na ľahko pomúčenej doske vyvaľkáme na obdĺžnik, ten poskladáme na tretiny ako list do obálky, zabalíme do fólie a dáme do chladničky a niekoľko hodín odpočinúť.

Odpočinuté cesto potom vyberieme z chladničky, znovu ho vyvaľkáme a poprekladáme. Aby sme docielili lepšie lístkovanie, vyvaľkané cesto teraz opäť poskladáme na tretiny. Odporúčam vaľkanie a prekladanie zopakovať 3-4x, je to len málo práce navyše, ale výsledok bude vynikajúci.

Príprava jablkových taštičiek

Napokon asi na pol cm vyvaľkané cesto zarovnáme, rozdelíme na rovnaké časti a tie plníme jablkami (prípadne iným ovocím. Plnku z ovocia pripravíme veľmi jednoducho tak, že nakrájané ovocie dochutíme cukrom a škoricou (prípadne citrónovou šťavou), podlejeme vodou a krátko ho povaríme. Keď je trochu zmäknuté, prilejeme vo vode rozmiešaný Zlatý klas alebo kukuričný škrob a krátko povaríme, kým nevznikne pudingu podobná konzistencia. Odstavíme a necháme vychladnúť.

Ja som cesto nakrájala na obdĺžniky s rozmermi asi 5x10cm, do spodnej polovice som naniesla za lyžičku plnky, prikryla hornou polovicou cesta a vidličkou som dobre popritláčala okraje, aby plnka počas pečenia nevytiekla. Jablkové taštičky pred pečením potrieme rozšľahaným vajíčkom, popicháme ich špajlou, aby mala kade pri pečení unikať para a posypeme ich trstinovým cukrom. Pečieme ich vo vopred vyhriatej rúre na 200 stupňoch asi 25-30 min do zlatohneda (dĺžka pečenia závisí od veľkosti koláčikov, menšie sa upečú rýchlejšie.

 

Sledujete ma na sociálnych sieťach?

Nájdete ma na Facebooku (profil SistersBakerySK), ďalej na Instagrame (@michaelasistersbakerysk) ale aj na TikToku (rovnako ako @michaelasistersbakerysk).

Na sociálnych sieťach nájdete praktické videorecepty, v ktorých uvidíte, ako som piekla moje recepty. Zároveň v nich nájdete recepty na dobroty, ktoré som piekla na “objednávku” pre mojich klientov.

Ak na sociálne siete nechodíte, potom len pripomínam, že sa môžete zaregistrovať na mojej stránke a ja vám budem posielať recepty a zaujímavosti z kuchyne priamo do mailovej schránky. Zaregistrovať sa môžete napríklad na mojej stránke receptov (formulár nájdete buď vpravo alebo na spodu). Registrácia vám nepotrvá dlhšie ako pol minúty :-).

Tak nech vám s nami chutí!

Leave a Reply