Tejto dobrote som dala názov rodinný perník. Keď som videla, ako si každý z neho postupne odkrajoval a vychutnával ho, napadlo ma, že toto je presne taký koláčik, ktorý je stvorený na to, aby sme sa oň podelili. Z veľkého kruhu sme si odkrajovali malé kúsky, ktoré sme si vychutnávali s čajom alebo ku káve...

Tejto dobrote som dala názov rodinný perník. Keď som videla, ako si každý z neho postupne odkrajoval a vychutnával ho, napadlo ma, že toto je presne taký koláčik, ktorý je stvorený na to, aby sme sa oň podelili. Z veľkého kruhu sme si odkrajovali malé kúsky, ktoré sme si vychutnávali s čajom alebo ku káve a raz-dva bolo po ňom. Ešteže je táto dávka pomerne veľkorysá a okrem perníkovej torty vyšlo aj na veľa malých perníčkov – jednohubiek, ktoré som namočila do cukrovej polevy a ozdobila čokoládou. Je len na vás, ako si ho pripravíte vy, ale ak vám môžem poradiť, vyskúšajte rodinnú verziu :-). Má čosi do seba.

Rodinný perník od Sisters Bakery

 

Ingrediencie:

Na prvé cesto:

  • 400 g medu
  • 500 g hladkej múky
  • 200 g ražnej múky

 

Na druhé cesto:

  • Celé odležané prvé cesto
  • 120 ml vody
  • 100 g mletých vlašských orechov
  • 50 g nadrobno nasekaných mandlí
  • 2 zarovnané PL kakaa
  • Kôra z 1 citróna
  • 15 g salajky (jelenej soli)
  • 2 ČL mletej škorice
  • 1 ČL mletých klinčekov
  • ½ ČL mletého nového korenia
  • ½ ČL mletého kardamómu
  • Na špičku noža mletého muškátového orieška

 

Na ozdobenie:

  • Zopár celých mandlí, topár slnešnicových semiačok

 

Na naplnenie:

  • Pohár marhuľového džemu

 

Alternatíva: ak budeme vykrajovať malé perníčky, môžeme ich poliať cukrovou polevou (200 g práškového cukru, 2 PL citrónovej šťavy, 2 PL rumu, 1 bielok – všetko spolu vyšľahať) a potom namáčať alebo pofŕkať roztopenou čokoládou.

 

Ako na to?

Najprv si prirpavíme prvé cesto. Keďže prvé cesto zreje v chladničke ideálne po dobu dvoch (alebo viacerých) týždňov, zamieste ho kedykoľvek a v ten správny čas potom dorobíte perníčky.

Na prvé cesto premiešame oba druhy múk a potom do nich vlejeme tekutý med. Vyrechou zamiešame tak, aby sa všetky prísady prepojili. Cesto vložíme do plastovej uzatvárateľnej misy alebo krabičky a necháme ho v chlade zrieť ako je vyššie uvedené, po dobu minimálne dvoch, pokojne však aj viacerých týždňov.

Keď sme pripravení perníčky dokončiť a prvé cesto je už vyzreté, v troche vody z odmeraného množstva rozpustíme salajku a potom ju, spolu s celým objemom vody, vlejeme na prvé cesto. Pridáme vlašské orechy, ďalej sekané mandle, kakao, citrónovú kôru, mleté korenia a pomocou mixéra miesime cesto.

Cesta je pomerne veľa a je husté, preto ak váš mixér nebude tento nápor zvládať, môžeme cesto rozdeliť na dve polovice a miesiť každú osobitne.

Vymiesené cesto bude mäkkšie a lepkavé, preklopíme ho na dobre pomúčenú pracovnú dosku a ručne ho ešte premiesime. Pootm ho zabalíme do fólie a necháme ho v chladničke (ak sa ponáhľame, tak aj v mrazničke) vychladnúť a najmä stuhnúť. So studeným cestom sa oveľa lepšie pracuje.

Príprava rodinného perníka

Studené cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske asi na pol cm hrúbku a vykrajujeme buď tri kruhy s priemerom 20 cm, alebo akékoľvek malé tvary (prípadne oboje, mne z tejto dávky vyšla jedna perníková torta s priemerom 20 cm a k nej kopec malých jednohubkových perníčkov).

Pláty cesta pečieme osobitne na plechu s papierom na pečenie vo vopred vyhriatej rúre na 175 stupňoch asi 12-14 minút a po dopečení ich necháme na mriežke vychladnúť. Na jeden plát cesta môžeme spraviť mandľovo-slnečnicové dekorácie.

Jednotlivé pláty cesta potrieme marhuľovým lekvárom a vrstvíme ich na seba. Na vrchu bude plát s mandľami.

Rodinný perník  zaťažíme na noc, aby sa lekvár vsiakol do plátov cesta a tie sa spojili. Na druhý deň je hotový a pripravený na ochutnávanie.

Máte radi perníky?

My tiež. Preto na našej stránke nájdete ozaj veľkú zbierku (aj raritných) receptov na rôzne druhy perníkov. Stačí, ak si do vyhľadávača zadáte slovo perník alebo medovník a môžete vyberať.

Kniha Takmer zabudnuté recepty a Takmer zabudnuté recepty 2

Už ich máte?

V oboch mojich knihách nájdete minimálne 70 klasických receptov na sladké a slané pečenie, ktoré sú tak dobré, že by bola škoda na ne zabudnúť. Ja som ich zozbierala, doladila a nafotila, aby vám chutili už na prvý pohľad. Pre všetkých milovníkov starých dobrých koláčov, pre tých, ktorí si radi prečítajú čo-to z kulinárnej histórie, pre každého, kto rád pečie a je :-).

Obe knihy si môžete kúpiť v kamenných alebo internetových kníhkupectvách alebo za výhodnú cenu priamo aj na mojej stránke. 

Ďakujem!

Leave a Reply