Grécke šišky loukoumades
Grécke šišky loukoumades
Grécke šišky loukoumades
Grécke šišky loukoumades

Občas pridáme nejaký fajnový grécky recept. Ako napríklad tento. Šišky loukoumades možno poznáte z gréckych pláži, kde ich “plážoví inžinieri” vykrikujúc ponúkajú a ťažko im odolať, najmä keď nám po výdatnom plávaní v mori vyhladne. My sme ich urobili v decentnej jednohubkovej verzii, také akurát, neprejete sa z nich a skôr plnia funkciu dezertu ku káve. Ak si chcete pripomenúť letnú dovolenku, alebo spestriť fašiangy, vyskúšajte ich.

Šišky loukoumades od Sisters Bakery

Ingrediencie: 

450 g hladkej múky

2 polievkové lyžice kryštálového cukru

1 malá lyžička soli

1 čerstvé kvasnice

250 ml mlieka

250 ml vody

4 polievkové lyžice oleja

 

Na sirup: 

1 šálka vody

1 šálka medu

1 šálka cukru

Toto všetko miešať a nechať variť,  pokiaľ nezhustne všetko na sirup. 1 šálka = 200 ml.

nasekané orechy na ozdobu

 

Ako na to?

  • Do misky nalejeme 200 ml vlažného mlieka, pridáme 1 polievkovú lyžicu kryšt. cukru, pridáme čajovú lyžičku hl. múky a 1 čerstvé kvasnice a urobíme si kvások.
  • Múku, 1 pol. lyžicu cukru, 1 čajovú lyžičku soli, zvyšné mlieko a 4 PL oleja spolu zmiešame, pridáme 250 ml vlažnej vody, kvások a miešame najprv metličkou a potom vymiešame v mixéri. Cesto necháme vykysnúť. Jemne lyžicou pomiešame. V hrnci si necháme dobre zohriať olej a malou lyžičkou naberáme cesto a vyprážame šišky. Mali by mať tvar guličiek, ale chutia aj keď sú s chvostíkmi a nemajú tvar guličiek J.
  • Šišky na tanieri polejeme sirupom a posypeme nasekanými orechami, môžu sa podávať aj poliate čokoládou alebo len posypané cukrom.

 

Zachcelo sa vám viac gréckych receptov?

Kváskový pita chlieb ku gyrosu

Grécke čajové pečivo

 

 

Leave a Reply