Kváskový chlieb je pre niekoho vášňou, pre niekoho nedosiahnuteľnou métou, pre nás sa stal bežnou súčasťou života, rutinou a tešíme sa z toho. Mnohí tí, ktorí kváskujú, nám dajú za pravdu. Príprava, miesenie a potom finálna vôňa kváskového chleba je odmenou samou o sebe. Nehovoriac o tom, že okrem najpôvodnejšej chuti domáceho chleba robíte aspoň maličkosť pre svoje zdravie. Vyskúšajte náš, 100 percentne ražný.
Kváskový chlebík z ražnej múky s ľanovými semiačkami od Sisters Bakery
Ingrediencie:
Rozkvas:
- 50 g (veľká kopcovitá PL) kvásku
- 150 g hladkej ražnej múky
- 150 g vlažnej vody (druhá možnosť ako pripraviť rozkvas je zmiešať všetok váš kvások s uvedeným množstvom vody a múky a nechať cez noc rozkvasiť, ráno z tohto množstva odvážte asi 300-350 g rozkvasu a zvyšný rozkvas vráťte späť do nádoby, kde ste mali kvások. Týmto si vlastne nakŕmite kvások a on vám vydrží v chlade ďalší týždeň spokojne bez prikrmovania)
Cesto:
- Hotový rozkvas
- 300 g hladkej ražnej múky
- 300 g celozrnnej ražnej múky
- 12 g soli
- 50 g ľanových semiačok
- 400 g vlažnej vody
Ako na to?
- Deň 1 večer: Pripravíme si rozkvas. Múku, vodu a kvások (my máme ražný) zmiešame vo veľkej mise, prikryjeme potravinovou fóliou a necháme do druhého rána kvasiť. Ideálne na teplom mieste alebo v uzavretej vypnutej rúre.
- Deň 2 ráno: Z hotového rozkvasu odoberieme lyžicu a vrátime ho do nádoby s kváskom, nech ďalej pekne prosperuje . Do hotového rozkvasu (celá zmes zmäkne, pri dobrom kvasení sa vytvoria bublinky na povrchu) pridáme oba druhy ražnej múky, soľ, semiačka a vodu a miesiacim hákom mixéra miesime cesto, kým sa nezačne odlepovať od krajov misy.
- Vymiesené cesto ešte ručne premiesime na pomúčenej doske a vrátime ho späť do misy, prikryjeme potravinovou fóliou a necháme kysnúť. Závisí od podmienok kysnutia, ale tento proces bude trvať niekoľko hodín. Ak je v kuchyni dobre teplo, resp.v rúre na 40 stupňov vám cesto nakysne do popoludnia.
- Nakysnuté cesto (ideálne aby zdvojnásobilo svoj pôvodný objem) premiesime, vytvarujeme podlhovastý šulec, ktorý opatrne vložíme do vymúčenej ošatky. Prikryjeme utierkou a necháme vykysnúť tak, že cesto začne prerastať ponad ošatku.
- Deň 2 večer: v tomto okamihu by malo byť cesto správne nakysnuté. Rúru rozohrejeme na 240 stupňov a dáme do nej plech (taký, ktorý znesie tútu vysokú teplotu, alebo pizzový kameň). Ak máme rúru s parným režimom, tak ho aktivujeme, ak nie, na dno rúry dáme ohňovzdornú nádobu s vodou, ktorá bude vytvárať paru.
- Keď je rúra riadne rozohriata, opatrne vyklopíme chlebík na rozhorúčený plech, postriekame ho vodou a zavrieme rúru. Pri tejto vysokej teplote pečieme 10 minút, potom teplotu znížime na 200 stupňov a pečieme ďalších 20-25 minút.
- Chlieb je hotový, keď je kôrka na povrchu upečená a zo spodu po zaklopkaní sa robí dutý zvuk.
- Po vybratí z rúry chlebík postriekame vodou a necháme ho ÚPLNE vychladnúť, až potom ho rozrežeme. A tento krok (aj keď to bude ťažké a pokušenie bude veľké) dodržíme, aby sa nám správne dopiekla striedka.
Hľadáte ďalšie kváskové recepty? Nech sa páči, tu sú:
Kváskový makovník a orechovník
Kváskový špaldový chlieb
Ražné žemličky z kvásku
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.