Prv než vám predstavím recept na tieto úžasné cesnakové uzly, podelím sa s vami o dôvody, prečo som ich vlastne napiekla. Nedávno mi z Kamenného mlyna prišiel balíček a v ňom vrecko múky. Tvárila sa ako hladká, mala však tmavší odtieň. Poslali mi ju priamo z mlyna, kde ju melú. A ako názov mlyna naznačujú, melú ju klasickým remeselným spôsobom za studena medzi dvomi kameňmi, vďaka čomu si múka v sebe zachováva všetky “dobré veci”. Vlákninu a minerály typické pre celozrnnú múku a k tomu navyše vitamíny a enzýmy v množstvách, aké v žiadnej inej múke nenájdete. A zároveň si múka zachováva jemnosť klasickej bielej hladkej múky, čo môžem potvrdiť. Hneď ako mi prišlo vrecko s múkou, spísala som si nápady, čo z tejto múky napečiem. A prvý recept vám dnes predstavujem.
Cesnakové uzly od Sisters Bakery
Ingrediencie:
- 500 g + 30 g múky (plus na podsypanie) (http://kamenny-mlyn.sk/)
- 250 g krémového tvarohu
- 150 ml + 50 ml vlažnej vody
- 50 g mäkkého masla
- 1 vajce
- ½ kocky čerstvého drožida (alebo 1 balíček sušeného)
- 1 ČL kryštálového cukru
- 2 zarovnané ČL soli
Na potieranie: 3 PL olivového oleja, 1 zarovnaná ČL soli, 1-2 roztlačené strúčiky cesnaku
Ako na to?
Najprv zmiešame v malej miske 30 g múky a 50 ml teplej vody na kašičku a necháme ich odstáť na kuchynskej linke, kým si nepripravíme ďalšie ingrediencie.
Do 150 ml vlažnej vody rozdrobíme pol kocky čerstvého droždia a 1 ČL kryštálového cukru. Všetko spolu rozmiešame a necháme vykysnúť kvások.
Do veľkej misy preosejeme 500 g hladkej múky a premiešame ju so soľou. Pridáme jemný tvaroh, celé vajce, ďalej vykysnutý kvások a napokon aj kašičku, ktorú sme si pripravili úplne na začiatku. Všetky tieto suroviny začneme pomaly miesiť. Miesime ich asi 5 minút a potom pridáme po troške na kocky nakrájané zmäknuté maslo. Pokračujeme v miesení ďalších 5 minút.
Po 10 minútach miesenia bude cesto mäkké a lepkavé, pridáme k nemu ešte 2 lyžice múky, krátko a rýchlo premiesime. Mokrými rukami ho v mise rýchlo premiesime alebo ponaťahujeme, vytvarujeme bochník, zakryjeme ho igelitom a necháme pri izbovej teplote vykysnúť na dvojnásobný objem.
Tvarovanie a pečenie pečiva
Vykysnuté cesto potom preklopíme na dobre pomúčenú dosku, stále bude lepkavé, preto si pripravíme múku na prípadné posypávanie. Cesto rozdelíme na 8 (ak chceme väčšie uzly) alebo na 12 (ak chceme menšie) častí. Z každej na pomúčenej doske vyšúľame asi 20 cm dlhý pruh cesta a vytvarujeme uzlíky (ako keby sme chceli urobiť normálny uzol v strede, ale konce cesta potom spojíme (jeden zvrchu a jeden zospodu) a uzly kladieme spojenými koncami nadol na plech vystlaný papierom na pečenie.
Hotové uzly necháme prikryté igelitom na plechu ešte asi pol hodinu podkysnúť. Medzitým si rozohrejeme rúru na 220 stupňov a pripravíme si cesnakový „náter“. 3 lyžice olivového oleja dobre vymiešame so soľou a pretlačeným cesnakom.
Podkysnuté uzly poprášime trochou múky, aby sme vytvorili rustikálny efekt a dáme ich piecť do rozohriatej rúry na 15 minút. Po uplynutí tohto času potrieme uzly cesnakovým náterom a dopečieme ich ešte asi 5 minút.
Hotové cesnakové uzly necháme vychladnúť, až potom ich podávame.
Ďalšie domáce pečivo
Kysnuté cesto mám veľmi rada a často pečiem rôzne druhy domáceho pečiva – sladké aj slané. Na mojej stránke sa nazbierala už pomerne veľká zbierka rôznych dobrôt a najlepšie sa k nim dostanete, keď si otvoríte stránku recepty a vo filtri zakliknete chlieb a pečivo. A teraz k nim pribudol recept na tieto voňavé cesnakové uzly.
Ďalšie overené recepty na domáce pečivo nájdete aj v mojich knihách Takmer zabudnuté recepty a Takmer zabudnuté recepty 2. Pravé žemle kaiserky, vianočka, bratislavský challah, celoražný kváskový chlieb, domáci biely chlieb, sladké žemličky, zemiakové pletenky a mnohé ďalšie recepty (a k tomu, samozrejme, recepty na koláče, zákusky a iné maškrty).
Obe knihy sú opäť dostupné a môžete si ich hneď teraz objednať a kúpiť priamo TU na mojej stránke.
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.