kváskové osie hniezda
kváskové osie hniezda
Kváskové osie hniezda som nepiekla prvýkrát. Už v minulosti som zvykla robievať škoricové, tie mám najradšej. Ale viete čo, práve teraz si hovorím, na jeseň by to chcelo trochu zmeny. A preto som do cesta pridala tekvicové pyré z maslovej tekvice, pripravila som plnku z perníkového korenia a orieškov a poviem vám, do tejto kombinácie...

Kváskové osie hniezda som nepiekla prvýkrát. Už v minulosti som zvykla robievať škoricové, tie mám najradšej. Ale viete čo, práve teraz si hovorím, na jeseň by to chcelo trochu zmeny. A preto som do cesta pridala tekvicové pyré z maslovej tekvice, pripravila som plnku z perníkového korenia a orieškov a poviem vám, do tejto kombinácie sa človek musí proste zaľúbiť. Úžasné jesenné pečivo, ktoré rozvonia vašu kuchyňu.

Kváskové osie hniezda s tekvicou a orechmi od Sisters Bakery

Ingrediencie:

 • 550 g hladkej múky na kváskovanie Penam (hladká extra, zelená č.4)
 • 200 ml vlažného mlieka
 • 200 g tekvicového pyré z maslovej tekvice (upečená tekvica, dužina rozmixovaná ponorným mixérom)
 • 100 g nakŕmeného lievita madre
 • 60 g kryštálového cukru
 • 50 g masla alebo bravčovej masti
 • 2 vajcia
 • Štipka soli

 

Na plnku:

 • 100 g kryštálového cukru
 • 1-2 zarovnané PL perníkového korenia (recept na moje perníkové korenie nájdete v mojej knihe Takmer zabudnuté recepty)
 • 125 g mäkkého masla
 • 3 hrste nasekaných vlašských orechov

A ešte jedno vajce na potieranie

 

Ako na to?

Začneme tým, že do väčšej misy najprv dáme suché prísady na cesto a premiešame ich. Potom pridáme v teplom mlieku rozmiešaný a vopred nakŕmený kvások lievito madre, tekvicové pyré, vajcia, masť alebo maslo a vypracujeme vláčne hladké cesto, ktoré sa bude trochu lepiť. Cesto vyformujeme do bochníka a prikryté fóliou ho necháme pri izbovej teplote alebo v rúre na 30 stupňoch kysnúť. Mne to trvalo asi 5-6 hodín.

Vykysnuté cesto vyklopíme na dobre pomúčenú dosku, zľahka ho premiesime a vyvaľkáme valčekom na väčší obdĺžnik. Ten potrieme zmäknutým alebo roztopeným maslom, posypeme cukrom zmiešaným s perníkovým korením. Napokon ho ešte posypeme nasekanými vlašskými orechmi a cesto stočíme do rolády.

Ostrým nožom alebo silnou niťou nakrájame roládu na asi 1.5-2 cm hrubé kúsky a kladieme ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Mne z cesta vyšlo 16 ks osích hniezd.

Na plechu ich ešte prikryté fóliou necháme podkysnúť. Pred pečením kváskové osie hniezda potrieme rozšľahaným vajíčkom. Pečieme ich vo vopred rozohriatej rúre na 180 stupňoch asi pol hodinu, kým sa okraje cesta nesfarbia do zlatohneda.

Kváskové osie hniezda s tekvicou, orieškami a perníkovým korením podávame vychladnuté, napríklad s pohárom mlieka alebo kakaa.

Kváskové recepty

Pre všetkých kváskovačov na záver tohto receptu pripomínam, že na mojej stránke nájdete viacero kváskových receptov. Sladkých či slaných, z ražného kvásku ale aj z lievita madre. Môžete sa inšpirovať a vyskúšať ten, na ktorý máte práve teraz chuť. Stačí, ak si vyfiltrujete kváskové recepty a potom už len vyberajte.

A ak ho ešte nemáte, stiahnite si zadarmo môj receptárik Kváskové recepty od Sisters Bakery. Stačí sa zaregistrovať na stránke a môžete si stiahnuť receptár s 10 receptami s kváskom.

 

Leave a Reply