kváskový koreň
kváskový koreň
kváskový koreň
Pod zvláštnym názvom kváskový koreň sa skrýva pomerne jednoduchý ale veľmi chutný kváskový chlebík. Dal by sa nazvať až rustikálnym. Najväčší podiel práce na ňom spraví čas. Dobre vykysnuté a vyzreté kváskové cesto, ktorého základom je ražný kvások, sa pečením premení do výdatného chlebíka, ktorý bude všetkým chutiť. Ak náhodou nekváskujete, kvások nahraďte v recepte...

Pod zvláštnym názvom kváskový koreň sa skrýva pomerne jednoduchý ale veľmi chutný kváskový chlebík. Dal by sa nazvať až rustikálnym. Najväčší podiel práce na ňom spraví čas. Dobre vykysnuté a vyzreté kváskové cesto, ktorého základom je ražný kvások, sa pečením premení do výdatného chlebíka, ktorý bude všetkým chutiť. Ak náhodou nekváskujete, kvások nahraďte v recepte 20 g droždia a postupujte rovnako.

Kváskový koreň od Sisters Bakery

Ingrediencie:

  • 600 g hladkej múky na kváskovanie (Penam žltá)
  • 450 ml vlažnej vody
  • 130 g ražného rozkvasu
  • 2 ČL soli
  • 1 PL olivového oleja
  • 1 kopcovitá ČL chlebového korenia (alebo mletej rasce)

 

Ako na to?

Táto dáva na kváskový koreňový chlieb vystačí na dva bochníky chleba. Prípravu začneme okolo obeda, kedy su pripravíme rozkvas. Zmiešame asi 60 g ražnej celozrnnej múky s rovnakým množstvom vody a 1 PL materského ražného kvásku. Túto zmes necháme na kuchynskej linke pri izbovej teplote niekoľko hodín rozkvasiť, kým nenarastie a na jej povrchu a vo vnútri sa nevytvoria bublinky.

Do väčšej misy preosejeme hladkú múku na kváskovanie a vodu a všetko spolu premiesime, kým sa prísady nespoja. Prikryjeme fóliou a necháme aspoň hodinu prebiehať autolýzu. Potom pridáme soľ, chlebové korenie, rozkvas a olej a vymiesime hladké, pružné cesto.

Vymiesené cesto necháme v uzatvárateľnej plastovej nádobe kysnúť. Po hodine cesto ponaťahujeme a poprekladáme a necháme ho ďalej v špajzke cez noc kysnúť. Skoro ráno cesto opäť poprekladáme a prekladanie môžeme po pol hodine – hodine zopakovať.

Rúru spolu s plechom rozohrejeme na 250 stupňov. Vykysnuté cesto rozdelíme na dve polovice na dobre pomúčenej doske a z každej časti cesta zľahka vyformujeme podlhovastý bochník. Zľahka ho zatočíme (obe konce každý iným smerom), aby sme vytvorili efekt koreňového chleba. Na povrchu kváskový koreňový chlieb ešte pred pečením posypeme múkou.

Kváskový koreň pečieme v parnom režime najprv 10 minút na 250 stupňov a potom ďalších 10 minút na zníženej teplote na 200 stupňoch. Po dopečení necháme chlebíky úplne vychladnúť, až potom ich krájame.

Kváskovanie

Kváskujete radi? Mám pre vás dobrú správu. Pre všetkých kváskovačov som pripravila druhú časť receptárika Kváskové recepty od Sisters Bakery. Nájdete v ňom 12 receptov na sladké a slané kváskovanie, či už z ražného kvásku alebo z pšeničného lievita madre.

Receptárik aktuálne ZADARMO pribaľujem ku každej objednávke mojich kníh Takmer zabudnuté recepty alebo Takmer zabudnuté recepty 2, ktoré si objednáte a kúpite na mojej stránke.

Ak ste si knihy už dávnejšie kúpili, stačí, ak ich odfotíte, postnete na sociálne siete a označíte ma. Potom mi stačí napísať a ja vám pošlem link, na ktorom si receptár môžete stiahnuť v podobe ebooku.

kváskové recepty
kváskové recepty

Leave a Reply