Pri mojich výletoch po Európe som naďabila na dezert zvaný Tarte tropezienne. Je to koláč z oblasti Francúzskej riviéry, pôvodom zo Saint Tropez. Na azúrovom pobreží, konkrétne v Saint Tropez ho v 50-tych rokoch minulého storočia po prvýkrát upiekol cukrár Alexandre Micka, pričom pôvodný recept mal od svojej starej mamy, Poľky.  Slávna Brigitte Bardot jej ale...

Pri mojich výletoch po Európe som naďabila na dezert zvaný Tarte tropezienne. Je to koláč z oblasti Francúzskej riviéry, pôvodom zo Saint Tropez. Na azúrovom pobreží, konkrétne v Saint Tropez ho v 50-tych rokoch minulého storočia po prvýkrát upiekol cukrár Alexandre Micka, pričom pôvodný recept mal od svojej starej mamy, Poľky.  Slávna Brigitte Bardot jej ale dala meno, keď ju prvýkrát ochutnala pri natáčaní svojho filmu „A Boh stvoril ženu“. Základom Tarte tropezienne je brisoškové kysnuté cesto, ktoré je plnené lahodným žĺtkovým krémom. Recept v mojom prevedení nájdete s dvojakou plnkou a v drožďovej ale aj kváskovej verzii.

Tarte tropezienne – briošková torta s lahodným krémom od Sisters Bakery

Ingrediencie:

Na cesto:

  • 350 g hladkej múky
  • 160 g masla
  • 2 celé vajcia
  • 2 žĺtky
  • 90-100 ml mlieka
  • 2 PL kryštálového cukru
  • Štipka soli
  • 1 vajce na potretie
  • ½ kocky droždia (pre kváskovú verziu môžeme droždie nahradiť asi 70 g nakŕmeného Lievita Madre)
  • Trochu hrubého kryštálového cukru na posypanie

 

Na plnku:

  • 500 ml mlieka
  • 110 g kryštálového cukru
  • 80 g hladkej múky alebo 60 g kukuričného škrobu
  • 4 žĺtky
  • 1 vanilkový lusk
  • 1 šľahačka

 

Ako na to?

Do teplého mlieka rozmiešame lyžicu z odmeraného množstva cukru a droždie, rozmiešame ich a necháme vykysnúť kvások. Potom dáme do väčšej misy najprv suché prísady na cesto a následne pridáme mlieko s droždím a vajcia. Vlastne všetky prísady okrem masla. Začneme miesiť cesto.

Pre kváskovú verziu zmiešame všetky prísady v mise a potom podobne, ako pri drožďovej verzii, primiešame maslo. Ďalej pokračujeme rovnako.

Keď sa všetky prísady spoja a vznikne kompaktné, zatiaľ ešte nie hladké cesto, postupne pridávame na kocky nakrájané maslo a zapracovávame ho do cesta. Cesto premiesime ešte asi 4-5 minút, aby vznikla hladká, od okrajom misy sa odlepujúca hmota. Vymiesené cesto preložíme do naolejovanej misky, prikryjeme ho fóliou alebo plastovým vekom a necháme ho vykysnúť na dvojnásobok objemu. Pri kváskovej verzii bude tento proces trvať asi 6-8 hodín, prípadne cez noc.

Vykysnuté cesto vyberieme z misy, rozdelíme ho na dve rovnaké polovice a tie dlaňami roztlačíme do rovnomerných, rovnako veľkých kruhov. Uložíme ich na plech vystlaný papierom na pečenie, prikryjeme fóliou a necháme ešte raz podkysnúť.

Medzitým si vyhrejeme rúru na 190 stupňov. Oba bochníky cesta pred pečením potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme hrubým kryštálovým cukrom. Tarte tropezienne pečieme asi 25-30 minút do zlatohneda. Po dopečení necháme cesto vychladnúť.

Príprava krému

Na krém vyšľaháme v nádobe žĺtky s vanilkou a kryštálovým cukrom do nadýchanej bledej peny. Potom pridáme múku alebo kukuričný škrob, mlieko a všetko spolu šľahačom dobre premiešame. Zmes vylejeme do kastrólika a za stáleho miešania privedieme do varu. Krátko povaríme (ako puding), kým nezačne zmes hustnúť. Potom ju odstavíme z ohňa, prikryjeme plastovou fóliou a necháme úplne vychladnúť.

Upečené korpusy prerežeme ostrým nožom vodorovne na dve polovice. Tie budeme plniť vanilkovo-žĺtkovým krémom. Na krém použijeme pripravenú pudingovú zmes, do ktorej pridáme šľahačku a šľahačom ich spolu vyšľaháme do krémovej zmesi. Krém rozdelíme na dve polovice a naplíme ním pripravené korpusy brisoškového cesta. Do jednej časti krému môžeme pridať zopár lyžíc nutely a pripraviť si tak čokoládovú verziu plnky.

Hotové tortičky necháme v chladničke, aby krém trochu stuhol.

Recepty s príbehom

Že rada pečiem, to ste si asi všimli. Na pečení ma ale baví nielen samotný proces prípravy dezertov či pečiva, ale aj spoznávanie príbehov, ktoré za každým dobrým jedlom sú. Najradšej mám staré dobré recepty, časom a mnohými ochutnávačmi overené. Také, na ktoré máme všetky potrebné prísady poväčšine rovno doma. Také, ktoré nechajú vyniknúť poctivej chuti a nikdy sa nám nezunujú.

A aj preto som napísala dve knihy plné týchto dobrých receptov. Nazvala som ich Takmer zabudnuté recepty a Takmer zabudnuté recepty 2 a som presvedčená, že sa zídu v každej domácnosti, kde sa pravidelne vypeká. V knihách nájdete tie najlepšie recepty na sladké a slané pečenie, ktoré poznali už naše babky, dokonca aj prababky. Postupom času možno trochu “zapadli prachom”, ja som ich však objavila, doladila, aby sa určite podarili a spísala do kníh, lebo by bola škoda na ne zabudnúť.

Obe knižky si môžete hneď teraz objednať na mojej stránke – pre seba, či ako originálny darček pre niekoho, kto sa rád “zvŕta” v kuchyni. A ak to stihnete včas, ja vám k vašej objednávke pribalím aj limitovaný darček zadarmo – receptárik kváskových receptov (malú brožúrsku s 12 kváskovými receptami).

Stačí klinknúť na nasledujúci odkaz: CHEM SI OBJEDNAŤ KNIIHY

Takmer zabudnuté recepty
Takmer zabudnuté recepty

Leave a Reply