šišky v tvare praclíkov s marhuľovou penou
šišky v tvare praclíkov s marhuľovou penou
šišky v tvare praclíkov s marhuľovou penou
šišky v tvare praclíkov s marhuľovou penou
Dva recepty v jednom. Šišky v tvare praclíkov, obalené v škoricovom cukre, najlepšie chutia s marhuľovou penou, ktorú vás naučíme robiť. Aspoň raz do roka sa oplatí investovať trochu času a trpezlivosti do prípravy šišiek. Len upozorňujeme, tieto sú prudko návykové. Ak ste aspoň trochu ako my, budete ich robievať oveľa častejšie. Šišky v tvare...

Dva recepty v jednom. Šišky v tvare praclíkov, obalené v škoricovom cukre, najlepšie chutia s marhuľovou penou, ktorú vás naučíme robiť. Aspoň raz do roka sa oplatí investovať trochu času a trpezlivosti do prípravy šišiek. Len upozorňujeme, tieto sú prudko návykové. Ak ste aspoň trochu ako my, budete ich robievať oveľa častejšie.

Šišky v tvare praclíkov so škoricovým cukrom od Sisters Bakery

Ingrediencie:

Na šišky:

  • 500 g hladkej múky izbovej teploty
  • 270 ml teplého mlieka
  • 2 PL kryštálového cukru
  • 50 g bravčovej masti
  • 2 žĺtky
  • ½ kocky čerstvého droždia (20 g)
  • Pol litra oleja alebo kombináciu oleja a bravčovej masti na vysmážanie

 

Na obaľovanie:

  • 150 g kryštálového cukru
  • 2 ČL mletej škorice

 

Na marhuľovú penu:

  • 2 bielky
  • 2 PL marhuľového lekváru
  • 100 ml vody
  • 5 PL kryštálového cukru

 

Ako na to?

Všetky suroviny na šišky necháme pri izbovej teplote ohriať.

Do teplého mlieka rozdrobíme droždie a lyžičku z cukru. Rozmiešame a necháme pri izbovej teplote postáť asi 10 minút, kým nevznikne kvások.

Do misy preosejeme múku, pridáme kryštálový cukor, žĺtky, masť a napokon aj kvások. Miesime najprv pomaly a potom rýchlejšie, kým sa nám nevytvorí hladké cesto, ktoré sa začne formovať do gule.

Potom cesto na pomúčenej doske ešte ručne premiesime a odložíme do čistej misy. Prikryjeme ho potravinárskou fóliou a necháme ho vykysnúť asi na dvojnásobok.

Po vykysnutí cesto preklopíme na pomúčenú dosku, rukami ho roztlačíme a roztiahneme na obdĺžnik a ten radielkom narežeme na pásy hrubé asi 1.5-2 cm. Každý pás dlaňami vygúľame. Vytvarujeme z nich praclíky a necháme ich pod utierku podkysnúť.

Medzitým si pripravíme do stredne veľkého kastróla tuk na vysmážanie. Najlepšie je kombinovať olej na vysmážanie a bravčovú masť. Tuku by malo byť dosť, asi tak na výšku dvoch prstov. Rozohrejeme ho na 150 stupňov (nie viac, lebo by sa šišky rýchlo na povrchu spiekli a neprepiekli by sa dovnútra).

Do správne rozhorúčeného oleja opatrne vkladáme praclíkové šišky a smažíme ich na slabom ohni asi 1-2 minúty prikryté pokrývkou do zlatohneda, potom ich otočíme a dosmažíme ich ešte aj z druhej strany (bez pokrývky). Pomocou dierkovanej naberačky ich vyberieme a necháme odkvapkať od tuku na papierovom obrúsku. Ešte teplé ich obalíme v škoricovom cukre.

Marhuľová pena

Praclíkové šišky podávame s marhuľovou penou, ktorú si pripravíme nasledovne:

Na marhuľové penu dáme variť vodu s cukrom, kým nedosiahne teplotu okolo 110 stupňov (alebo ak nemáme cukrárenský teplomer, tak necháme túto zmes prudko vrieť asi 3-4 minút, kým nezíska konzistenciu sirupu.

Medzitým šľaháme v mise bielky spolu s lekvárom do hustej peny. Keď je cukrový rozvar hotový, cícerkom ho vlievame do bielok, zatiaľ čo neprestávame šľahať. Šľaháme ešte zopár minút, kým sneh nezačne rásť na objeme a má tuhú špičku.

Keď sa vám tento recept páči, nezabudnite mu dať 5 hviezdičiek, ďakujeme :-).

Takmer zabudnuté recepty 2

Staré dobré recepty sa oplatí zachraňovať. Okrem toho, že výborne chutia a fungujú, skrývajú v sebe  zaujímavé príbehy a privolávajú milé spomienky. A toto všetko sme zachytili v našej knihe Takmer zabudnuté recepty 2. Je to zbierka tých najlepších receptov na sladké a slané pečenie, ktorých pôvod siaha až do obdobia Rakúsko-Uhorska.  A to, že odolali času a aj dnes sú žiadané, svedči len o ich kvalite.

Kúpte si moju knižku Takmer zabudnuté recepty 2 – klenoty raksko-uhorskej kuchyne. Spolu so zbierkou 71 receptov si tak kupujete aj príjemné čítanie. Pri každom recepte totižto nájdete krátky príbeh alebo anekdotu z kulinárnej histórie. Vedeli ste napríklad, prečo sú rožky v tvare mesiaca? Alebo ako vznikol zaujímavý tvar praclíkov? Ktorú tortu si cisárovná Sissi dávala posielať kamkoľvej cestovala? Čo to je bjaľoš?

Knihu Takmer zabudnuté recepty 2 si môžete objednať priamo tu.

Aj v nej na vás čakajú hneď tri fašiangové recepty spolu s radami, ako na dokonalé šišky.

 

 

 

Leave a Reply