kváskové koláče s čučoriedkami
kváskové koláče s čučoriedkami
Pokiaľ kváskujete, určite vás poteší recept na kváskové koláče s čučoriedkami a mrveničkou. Ideálne na koniec leta, kedy nám začína byť smutno za teplom. Nalejme si čistého mlieka – teplo nám môže byť aj bez leta. Najmä, keď si napečieme takúto dobrotu a dáme si k nej napríklad to mlieko. Poďte vyskúšať môj sladký recept,...

Pokiaľ kváskujete, určite vás poteší recept na kváskové koláče s čučoriedkami a mrveničkou. Ideálne na koniec leta, kedy nám začína byť smutno za teplom. Nalejme si čistého mlieka – teplo nám môže byť aj bez leta. Najmä, keď si napečieme takúto dobrotu a dáme si k nej napríklad to mlieko. Poďte vyskúšať môj sladký recept, ktorý som napiekla s múkami na kváskovanie od Penamu.

Kváskové koláče s čučoriedkami a mrveničkou od Sisters Bakery

Ingrediencie:

 • 550 g hladkej múky na kváskovanie Penam
 • 250 g ražného rozkvasu (100 g hladkej múky Penam, 100 g vody, 50 g ražného kvásku)
 • 200 ml mlieka
 • 75 g kryštálového cukru
 • 50 g bravčovej masti
 • 2 vajcia
 • 1 ČL vanilky
 • Kôra z ½ citróna
 • Štipka soli

 

Na plnku:

 • 200-250 g čučoriedok (môže byť aj iné ovocie, napr. slivky, čerešne, jablká a pod.)
 • 1 vajce na potrenie

 

Na mrveničku:

 

 

Ako na to?

Na kváskové koláče si vopred – ideálne večer – zarobíme rozkvas. Zmiešame hladkú múku na kváskovanie s vodou a s ražným kváskom a prikryté fóliou necháme do rána na linke (resp.aspoň 5-6 hodín pred pečením) rozkvasiť.

Ráno pridáme ostatné prísady (najprv suché a potom mokré), vymiesime hladké a pružné cesto a necháme ho v teple vykysnúť. Bude to trvať asi 2-4 hodiny – záleží od tepla v miestnosti.

Vykysnuté cesto rozdelíme na 20 rovnakých kúskov asi po 50 g, roztlačíme ich dlaňou na placku s priemerom asi 8 cm a necháme ich na plechu s papierom na pečenie, prikryté fóliou, podkysnúť.

Potom dnom pohára vytvarujeme v podkysnutých koláčoch priehlbinu. Do nej naukladáme čučoriedky, okraje koláčov potrieme rozšľahaným vajíčkom a koláče posypeme mrveničkou. Na tú len zmiešame uvedené prísady a prstami mrveničku rozdrobíme na koláče.

Kváskové koláče s čučoriedkami pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi 30 minút do zlatohneda. Po dopečení ich necháme vychladnúť a potom ich podávame – najlepšie chutia s pohárom mlieka 😊.

Kváskujete?

Tak potom mám pre vás dobrú správu. Keď už ste napiekli kváskové koláče s čučoriedkami podľa môjho receptu, vedzte, že na mojej stránke nájdete veľa nápadov na kváskovanie. Sladké či slané. Stačí, ak si vo filtri na podstránke receptov vyklikáte kváskové a načítajú sa vám recepty, ktoré som odskúšala, napiekla a poctivo zjedla.

Rovnako vás pozývam stiahnuť si zadarmo môj kváskový minireceptárik – stačí sa zaregistrovať a potom si receptárik s 10 kváskovými receptami môžete stiahnuť.

Kváskové recepty
Kváskové recepty

Leave a Reply