lieskovcové madlenky
lieskovcové madlenky
Madlenky sú nielen chutným koláčikom, k ich vzniku sa viaže aj milý príbeh. Drobný maslový koláčik pôvodom z Lotrinska, pomenovaný po krásnej Madlene, ktorá ponúkala brioškovým koláčikom pútnikov na ceste do Santiaga de Compostela. Koláčiky, ktoré im dávala na posilnenie, mali tvar mušle – hrebenatky ako symbolu pútnikov. My si ich dnes upečieme z lieskových...

Madlenky sú nielen chutným koláčikom, k ich vzniku sa viaže aj milý príbeh. Drobný maslový koláčik pôvodom z Lotrinska, pomenovaný po krásnej Madlene, ktorá ponúkala brioškovým koláčikom pútnikov na ceste do Santiaga de Compostela. Koláčiky, ktoré im dávala na posilnenie, mali tvar mušle – hrebenatky ako symbolu pútnikov. My si ich dnes upečieme z lieskových orieškov.

Madlenky z lieskových orieškov od Sisters Bakery

Ingrediencie:

140 g roztopeného ale vychladnutého masla

100 g hladkej múky

80 g kryštálového cukru

60 ml plnotučného mlieka

50 g mletých lieskovcov

2 vajcia

½ ČL kypriaceho prášku

 

Ako na to?

Celé vajcia spolu s kryštálovým cukrom šľaháme šľahačom do nadýchanej bledej a hustej peny. Potom k mim pridáme mlieko a premiešame. Na túto zmes teraz preosejeme hladkú múku a kypriaci prášok a pomocou gumenej varechy vmiešame sypké prísady do vaječnej peny.

Ďalej pridáme mleté lieskové oriešky a rovnako ako pri múke ich gumenou varechou vmiešame do cesta.

Napokon na cesto prilejeme roztopené a vychladnuté maslo a dôkladne ho vmiešame do zmesi. Takto pripravené cesto na madlenky prikryjeme plastovým vrecúškom alebo potravinárskou fóliou a necháme ho v chlade, aspoň dve-tri hodiny.

Cesto po odležaní naporcujeme do madlenkovej formy (ak používame plechovú, tak ju odporúčame vytrieť tukom a vysypať hladkou múkou).

Madlenky pečieme vo vopred rozohriatej rúre na 210 stupňoch asi 10 minút (dĺžka pečenia závisí aj od veľkosti madleniek, preto odporúčam odsledovať si čas pečenia).

Keď sú madlenky na okrajoch upečené a začínajú sa sfarbovať a na povrchu sú na dotyk pružné, vyberieme ich z rúry a necháme vychladnúť na mriežke. Správne pripravené a upečené madlenky by mali bať v strede vrchnej časti vyduté a prasknuté bruško. To vznikne pôsobením rozdielnych teplôt (studeného cesta a horúcej rúry) a kypriaceho prášku 😊.

Podávame ich ku káve alebo čaju, môžeme ich posypať práškovým cukrom alebo aj naplniť oriečkovým krémom.

Koláče s príbehom

Koláčiky, koláče, zákusky a iné dobroty so sebou nesú príbehy, o ktorých ani netušíme. Pre mňa sú zdrojom inšpirácie. Milujem sa hrabať v starých knihách a hľadať, prečo a za akých okolností sladké aj slané dobroty vznikali. V receptoch je totižto ukryté viac, než len zoznam surovín a postup. Prezrádzajú nám, v akom období vznikli, čo vtedy ľudia “riešili” a vlastne omnoho viac.
Tí, ktorí máte moje knihy (najmä dvojku) viete, o čom hovorím. Takmer každý recept má svoj príbeh, svoju anekdotu, svoj kontext.
Tak ako je dnes už bežné, že ľudia chcú poznať pôvod toho, čo jedia, pre mňa je bežné, že chcem poznať príbeh, ktorý za mojim jedlom je.
Ak ste na tom podobne ako ja, že máte radi pečenie, koláčiky a príbehy, potom by moje knihy nemali chýbať vo vašej kuchyni (zámerne nepíšem, že v knižnici :-)). Moje knihy si môžete hneď teraz objednať tu:

Leave a Reply