Brioška je už pekne “stará pani”. Toto nadýchané, na maslo bohaté francúzske pečivo pochádza z Normandie a prvý brioškový recept sa datuje späť až do polovice 18.storočia. Normandia, ako krajina, kde prevládalo pestovanie dobytka na zelených pláňach, bola regiónom bohatým na maslo a tým sa v klasickom recepte na briošku veru nešetrí. Ja mám však dnes pre vás jeden recept, ktorý obsahuje masla prekvapivo málo, napriek tomu docielime neskutočne nadýchané, mäkké a prevzdušnené cesto. Poďte ho rovno s nami vyskúšať.
Najlepšia brioška od Sisters Bakery
Ingrediencie:
- 150 g hladkej múky
- 150 g múky s vysokým obsahom bielkovín (min.13 percent) – napr. Manitoba
- 100 g plnotučného bieleho jogurtu
- 60 ml vlažného mlieka
- 2 PL kryštálového cukru
- 1 kopcovitá PL masla
- 1 vajce (alebo 2 žĺtky)
- Štvrť kocky čerstvého droždia (asi 10 g)
- Štipka soli
Jedno vajce a 1 PL mlieka na potieranie, hrubozrnný cukor na posypanie
Ako na to?
Vo vlažnom mlieku rozmiešame čerstvé droždie a lyžicu z odmeraného množstva cukru. Pri izbovej teplote necháme asi 10 minút, kým nám nevzíde kvások.
V mise premiešame oba druhy múk, štipku soli a druhú lyžicu cukru.
Biely jogurt premiešame spolu s vajíčkom (alebo dvomi žĺtkami).
Všetky tri zmesi teraz dáme dokopy. Na suché prísady vlejeme pripravený kvások a následne aj jogurtovú zmes. Mixérom miesime cesto. Začíname miesiť pomaly, kým sa všetky suroviny spoja a vytvoria kompaktnú lepkavú guľu, ktorá sa oddeľuje od okrajov misy.
Hneď nato vmiešame zmäknuté maslo a pokračujeme v miesení na vyšších otáčkach. Toto cesto potrebuje dlhšie miesenie, aby sa dobre vypracovalo. Ja som ho miesila mixérom asi 15-20 minút, až kým bolo mäkké, teplé a hladké. Takto vymiesené cesto prikryjeme fóliou a necháme ho vykysnúť na dvojnásobok objemu.
Po vykysnutí ho dlaňou stlačíme, potom ho rozdelíme na 3 rovnaké časti a tie vygúľame do buchtičiek. Buchtičky potom stlačíme a sploštíme dlaňou a valčekom ich vyvaľkáme na rovnako veľké kruhy hrubé asi pol centimetra. Kruhy potom poskladáme na tretiny (ako list do obálky, viď foto). Takto poskladané ich zrolujeme do batôžku, ktorý uložíme do pripravenej formy. Formu buď vytrieme tukom a vysypeme múkou alebo vystelieme papierom na pečenie.
Skladanie jednej veľkej briošky:
Tvarovanie malých briošiek:
A ideme piecť
Pripravená brioška teraz bude kysnúť, kým viditeľne nezväčší svoj objem po okraj formy (alebo mierne ponad).
Rúru rozohrejeme na 180 stupňov, briošku potrieme rozšľahaným vajíčkom spolu s mliekom, posypeme hrubozrnným cukrom a dáme piecť asi na 30-40 minút. Dĺžka pečenia závisí od veľkosti briošiek, ak pečieme menšie briošky (do ruky), tak bude stačiť 25 minút.
Po dopečení necháme briošky vychladnúť, až potom ich podávame.
Z tejto dávky vyjdú dve menšie briošky, každá asi po 260 g, alebo 10-12 samostatných briošiek do ruky. Prípadne jedna veľká, asi pol kilová brioška.
Francúzske recepty
Keď Francúzi niečo vedia, tak je to piecť. Sladké, slané….a potom si to napečené vychutnávať. Brioška je jedným z typických francúzskych pečív, ktoré majú dlhú tradíciu a tešia sa veľkej popularite. Sú však aj ďalšie dobroty, ktoré sme vyskúšali aj my a v podobe overených receptov vám ich ponúkame aj na našej stránke:
Makrónky s detailným foto postupom
Paris Brest z odpaľovaného cesta s kávovou plnkou
Slivkový tart s mandľovou plnkou
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.