Aj koniec leta má svoje čaro. Nevadí, že sa ochladí, že sandále vymeníme za tenisky. Pre nás je koniec leta lákavý vďaka tomu, že dozrievajú, okrem iného, slivky. Slivkový koláč musí byť, bez toho by nebol september septembrom. A ak je sliviek viac, tak vždy spravíme do zásoby pečené slivkový lekvár bez cukru. Bude sa hodiť v zime na pečené buchty. Ak máte aj vy doma zopár sliviek, vyskúšajte si napiecť tento výdatný koláčik. Dobre vám padne na raňajky.
Slivkový koláč so škoricovou mrveničkou od Sisters Bakery
Ingrediencie:
Na cesto:
- 400 g hladkej múky
- 200 ml vlažného mlieka
- 75 g masla alebo bravčovej masti
- 2 PL cukru
- 1 kocka čerstvého droždia (40 g)
- Štipka soli
Na plnku:
- Asi kilo odkôstkovaných sliviek
- 150 g hladkej múky
- 75 g mäkkého masla alebo oleja
- 50 g mletých mandlí
- 3 PL práškového cukru
- 1 ČL mletej škorice
Ako na to?
- Vo vlažnom mlieku rozpustíme kocku droždia a lyžičku cukru, rozmiešame a necháme pri izbovej teplote postáť asi 10-15 minút, kým sa nevytvorí kvások.
- Múku premiešame s cukrom, soľou, pridáme zmäknuté maslo alebo masť, kvások a vymiesime hladké a pružné cesto. Necháme ho prikryté čistou utierkou vykysnúť na dvojnásobok objemu.
- Medzitým si pripravíme prísady na plnku. Slivky odkôstkujeme, nakrájame na štvrťky alebo šestinky. Na mrveničku zmiešame múku, mandle, cukor a škoricu, potom pridáme maslo alebo olej a premiešame, kým sa nevytvorí hrudkovitá mrvenička.
- Vykysnuté cesto dlaňami natiahneme na plech vystlaný papierom na pečenie, na jeho povrch naukladáme kúsky sliviek (šupkou smerom nadol) a posypeme ich mrveničkou. Necháme ešte aspoň 10 – 15 minút podkysnúť.
- Pečieme v dobre rozohriatej rúre na 180 stupňov asi 30 minút, kým sa okraje a spodok cesta nesfarbia do zlatohneda.
- Koláč necháme úplne vychladnúť, potom ho rozkrájame na väčšie kúsky. Podávame napríklad s kávičkou alebo šálkou mlieka.
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.