Staroviedenské orechové rezy sa pripravujú z vaječných bielkov a opražených mletých lieskovcov. Chuť voňavých orieškov je dominantná a keď ju doplníme dobrou čokoládou, pripravíme si tak úžasný luxusný koláčik. Nám sa veľmi hodia k slávnostnej príležitosti a preto nebudú chýbať na vianočnom stole.
Staroviedenské orechové rezy s čokoládou od Sisters Bakery
Ingrediencie:
- 200 g mletých pražených lieskovcov
- 150 g kryštálového cukru
- 75 g hladkej múky (pre bezlepkovú verziu použite ryžovú hladkú múku)
- 5 bielkov
Na polevu: 150 g horkej čokolády, 30 g tuku do polevy, zopár celých lieskovcov na ozdobenie
Ako na to?
- Bielky izbovej teploty šľaháme na rýchlych otáčkach a postupne do nich prisýpame kryštálový cukor. Keď sú vyšľahané do tuhej špičky (resp. bielková hmota drží tvar), gumenou varechou do zmesi primiešame mleté lieskovce.
- Zapracovávame ich opatrne tak, aby ostalo cesto stále nadýchané, ale orechy boli rovnomerne zapracované do hmoty.
- Napokon na orechové cesto preosievame postupne múku a gumenou varechou ju podobne ako orechy zapracovávame.
- Cesto nalejeme do menšieho plechu vystlaného papierom na pečenie. My sme použili plech s rozmerom asi ako formát A4 (20×30 cm).
- Orechové rezy pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňoch asi 15-20 minút, kým je povrch cesta na dotyk dlaňou pevný.
- Cesto necháme vychladnúť a potom ho nakrájame na menšie obdĺžnikové rezy (asi 5×1.5 cm).
- Nad parou roztopíme na polevu horkú čokoládu spolu s tukom, riadne rozmiešame a ponárame do polevy jednotlivé kúsky koláčika. Necháme na mriežke odtiecť. Na povrch rezov potom dáme na ozdobu kúsky opražených lieskovcov a necháme úplne zaschnúť.
- Staroviedenské orechové rezy vydržia veľmi dlho. Nedávame ich však do chladničky, stačí ich uchovávať napr. v špajzke v mierne chladnejšom prostredí.
Vianočné pečenie
Tradičné vianočné recepty nájdete nielen na našej stránke. Výber z klasických sviatočných receptov sme pridali aj do našej knihy Takmer zabudnuté recepty 2 – klenoty rakúsko-uhorskej kuchyne.
Okrem receptov sa z nej dozviete, akú históriu má tradičná vianočka a či sa skutočne piekla len na Vianoce. Nájdete tam aj ďalšie recepty ako napr. tradičnú vianočnú štólu, husárske koláčiky, staropoľský perník, či známy pardubický perník aj s jeho históriou.
Knihu Takmer zabudnuté recepty 2 si môžete objednať za výhodnú cenu priamo na našej stránke a už tieto Vianoce z nej môžete napiecť. Alebo ju podarovať niekomu, kto rád pečie a pečené dobroty si vychnutnáva.
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.