Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více. Na troch kráľov, 6.januára, sa oficiálne končia vianočné sviatky. Tak ten koniec oslávme ako králi. Trojkráľovým koláčom, ktorý má svoje korene vo Francúzsku a volá sa tam Galette des rois. Trojkráľová torta alebo koláč je jednoduchá dobrota, ktorá pozostáva z lístkového cesta a je plnená mandľovým krémom frangipane. Je rýchlo hotová a určite vám bude chutiť. My sme tú našu obohatili o jablká a verte, že táto kombinácia je neodolateľná.
Trojkráľový koláč galette des rois od Sisters Bakery
Ingrediencie:
- 2 balenia hotového rozvaľkaného lístkového cesta
- 100 g mletých mandlí
- 100 g práškového cukru
- 100 g masla
- 2 vajcia a 1 žĺtok na potieranie
- 4 jabĺčka
- Trochu citrónovej šťavy na pokvapkanie jabĺk
Ako na to?
Najprv si pripravíme plnku. Zmäknuté maslo vyšľaháme s práškovým cukrom do krémova. Potom postupne po jednom riadne zašľaháme obe celé vajcia.
Ďalej pridáme mleté mandle a celú zmes dobre premiešame. Kým si pripravíme cesto, môžeme dať plnku do chladničky.
Jablká ošúpeme a odstránime jaderníky. Nakrájame ich na tenké plátky a pokvapkáme citrónovou šťavou. Dobre ich premiešame.
Na plech si dáme papier na pečenie a naň položíme lístkové cesto. Trojkráľový koláč môžeme tvarovať do tradičného kruhu alebo aj do obdĺžnika.
Na cesto nanesieme mandľovú plnku. Ak robíme trojkráľový koláč v tvare kruhu, tak plnku nanesieme tak, aby sme nechali od okrajov asi 3 cm priestor. Ak robíme koláč v tvare obdĺžnika a použijeme plech s vyvýšeným okrajom, cesto v ňom uložíme tak, aby sa nám vytvorila „vanička“, do ktorej nanesieme plnku.
Na plnku naukladáme jablkové plátky a prikryjeme ich druhým plátom lístkového cesta. Okraje oboch ciest pomocou vidličky stlačíme a spojíme a povrch cesta ozdobíme rezmi ostrým nožom.
Trojkráľový koláč potrieme rozšľahaným žĺtkom s trochou vody a dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 200 stupňov asi na pol hodinu až 35 minút.
Po dopečení ho necháme vychladnúť. Podávame ho nakrájaný a prípadne posypaný práškovým cukrom.
Trojkráľový koláč
História tohto koláča vraj siaha až do 14.storočia. Tradične sa do kráľovskej galetky zapeká nejaká drobnosť – porcelánová ozdôbka, minca alebo malá figúrka a kto ju nájde, bude vyhlásený za kráľa a dostane zlatú papierovú korunu na hlavu. A vraj sa potom musí postarať o zabezpečenie trojkráľového koláča na budúci rok práve tento šťastlivec. Keď sa v rodine upečie trojkráľový koláč, najmladší člen rodiny sa schová pod stôl a prideľuje, komu sa má práve odrezaný kúsok koláča dať. Týmto spôsobom by malo byť pridelenie kúska s talizmanom úplne náhodné a spravodlivé.
Ak ste sa však rozhodli, že tri krále využijete radšej na dojedanie vianočných dobrôt, lebo sa už tešíte na prichádzajúce fašiangy, pripomíname, že po Troch kráľoch začína obdobie vypekania šišiek. Na našom blogu nájdete niekoľko receptov, spolu s múdrymi radami, ako si upiecť dokonalé šišky.
Stačí, ak kliknete na odkaz nižšie a nájdete tam naše najlepšie šiškové recepty spolu s radami na dokonalé šišky:
Najlepšie šišky – naše šiškové recepty na kope
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.