slaný veniec z kysnutého cesta
slaný veniec z kysnutého cesta
Domáce je domáce a o raňajkovom pečive to platí dvojnásobne. Vyskúšajte náš slaný veniec so zemiakovo-cibuľkovou plnkou, ktorý je príjemnou obmenou klasických raňajok. Mäkké kefírové cesto a chutná plnka robia z tohto slaného koláča kompletné jedlo. Stačí si k nemu len uvariť šálku čaju alebo kávy a raňajky sú hotové.  Slaný veniec so zemiakovo-cibuľkovou plnkou...

Domáce je domáce a o raňajkovom pečive to platí dvojnásobne. Vyskúšajte náš slaný veniec so zemiakovo-cibuľkovou plnkou, ktorý je príjemnou obmenou klasických raňajok. Mäkké kefírové cesto a chutná plnka robia z tohto slaného koláča kompletné jedlo. Stačí si k nemu len uvariť šálku čaju alebo kávy a raňajky sú hotové. 

Slaný veniec so zemiakovo-cibuľkovou plnkou od Sisters Bakery

Ingrediencie:

Na cesto:

  • 300 g hladkej múky
  • 150 ml kefíru alebo acidofilného mlieka
  • 30 g bravčovej masti alebo masla
  • 2 žĺtky
  • ½ kocky čerstvého droždia (môžeme nahradiť pol balíčkom sušeného)
  • 1 ČL kryštálového cukru
  • 1 ČL soli

 

Na plnku:

  • 300 g v šupke uvarených zemiakov
  • 100 g kyslej smotany (prípadne kombinácia smotany a krémového syra alebo jemného krémového tvarohu)
  • 1 menšia cibuľa
  • 1ČL soli
  • Prípadne trochu nasekanej petržlenovej vňate

 

1 vajce na potieranie a asi 2 PL sezamových semiačok na posýpanie

 

Ako na to?

Droždie rozpustíme v 2PL teplej vody, zmiešame s kefírom a pridáme ho do preosiatej múky. Ďalej pridáme žĺtky, masť a soľ a miesením vypracujeme hladké pružné cesto, ktoré odložíme prikryté fóliou alebo utierkou kysnúť na teplé miesto.

Medzitým si pripravíme plnku. Zemiaky v šupke uvaríme (nerozvaríme), necháme vychladnúť, potom ich ošúpeme a nastrúhame na jemnom strúhadle. Pridáme kyslú smotanu, nadrobno nasekanú cibuľku a petržlenovú vňať a dochutíme soľou a čiernym mletým korením.

Keď cesto vykysne na dvojnásobok objemu, na pracovnej doske ho rozvaľkáme na väčší obdĺžnik, ktorý rozdelíme nožom alebo radielkom na tri vodorovné pásy rovnakej veľkosti.

Na každý pás nanesieme tretinu plnky (dobre to ide pomocou zdobiaceho vrecka). Plnku umiestnime ideálne do hornej časti pásu cesta. Každý pás potom zrolujeme do rolky, dlaňami zľahka „pogúľame“ a z troch pruhov potom zapletieme vrkoč. Oba konce vrkoča potom spojíme a vytvarujeme zapletaný veniec.

Na plechu vystlanom papierom na pečenie ho potom necháme prikrytý podkysnúť.

Rúru rozohrejeme an 180 stupňov. Slaný veniec pred pečením potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme sezamom (alebo pokojne aj inými semiačkami, ľanom, celým makom, rascou a pod.).

Pečieme ho asi pol hodinu, kým sa na povrchu a na spodku pekne nesfarbí do zlatista.

Slaný veniec necháme vychladnúť a až potom ho krájame.

Slané recepty

Slaný veniec z kysnutého cesta obohatil našu zbierku receptov na slané pečivo. Na našej stránke ich máme na výber pomerne veľa a rovnako aj v knihe Takmer zabudnuté recepty 2 – klenoty rakúsko-uhorskej kuchyne nájdete vybrané slané recepty na domáce pečivo či múčne jedlá.

Pre inšpiráciu dnes malý výber toho, čo nám veľmi chutí:

Rýchle tvarohové pagáčiky so smotanou a syrom bez kysnutia

Slané pečivo v tvare venčekov

Jogurtové žemličky s kôprovou plnkou

Domáce hotdogové rožky

Celozrnné slané praclíčky

Prekladaný bryndzový koláč

 

Leave a Reply