Kysnutý koláč s mrveničkou je vždy dobrý nápad. Chutí, zasýti, osvieži. Kysnuté mám rada a pečiem ich dosť často. Najmä vtedy, keď otvorím mrazničku a zistím, že je plná zásob ovocia z minulého leta. Poznáte to? Tentoraz na mňa vykukli ríbezle, ktoré mám od kamoškinej maminy Lenky, tak som si rovno predstavila, ako by sa krásne vynímali na kysnutom koláči, posypané mrveničkou :-). Pretože aj oči by jedli. No a predstavy som pretavila do skutočnosti a fakt. Čistá krása :-). Poďme rovno piecť!
Cifrovaný kysnutý koláč s mrveničkou
Ingrediencie:
- 300 g hladkej múky
- 150 ml vlažného mlieka
- 30 g bravčového tuku (alebo masla)
- 20 g čerstvého droždia (alebo pol kocky)
- 1 vajce
- 2 PL kryštálového cukru
- 1 vanilkový cukor
- kôra z polovice citróna
- štipka soli
Na ozdobenie:
- 200 g kyslého ovocia (ja som dala mrazené ríbezle)
- Podľa potreby kryštálový cukor (ja som nedala vôbec)
1 vajce na potretie
Na mrveničku:
- 4 PL hladkej múky
- 3 PL práškového cukru
- 2-3 PL oleja
Ako na to?
Najprv si pripravíme kvások. Na kvások rozdrobíme droždie do teplého mlieka a pridáme 1 lyžicu z odmeraného množstva cukru. Premiešame, aby sa droždie rozpustilo a necháme pri izbovej teplote postáť asi štvrťhodinu, kým nevzíde kvások.
Ostatné prísady na cesto dáme do misy, pridáme kvások a vymiesime. Cesto musí byť hladké a malo by sa odliepať od okrajov misy. Ešte ho krátko ručne premiesime, vyformujeme do dvoch bochníkov a necháme ich kysnúť.
Vykysnuté bochníky teraz vyvaľkáme na jemne pomúčenej doske na väčšie kruhy s priemerom asi 30 cm. Po celom obvode kruhy narežeme asi 5 cm rovným rezom (ako keby sme išli spraviť lúče slniečka). Jednotlivé „lúče“ potom vždy dva a dva prepretieme a obrátime na cesto smerom k stredu kruhu cesta. Vznikne nám tak ako keby cifrovaný lem koláča.
Do stredu koláča bohato nanesieme ovocie a posypeme ho mrveničkou, na ktorú jednoducho zmiešame všetky uvedené prísady a prstami ich rozdrobíme na mrveničku.
No a napokon potrieme okraje cesta rozmiešaným vajíčkom a cifrovaný kysnutý koláč dáme piecť do vyhriatej rúry na 200 stupňov. Pečieme ich asi 20 minút, kým sa okraje cesta sa sfarbia do zlatohneda a mrvenička začne jemne hnednúť.
Kysnuté koláče sú láska
Spomínam si, že moja babka, ktorá celkovo veľa piekla, asi najčastejšie vypekala kysnuté koláče. Rovno z kila múky, na štyri plechy a vždy robila tri sladké a jeden slaný. Navarila kyslú lúskovú polievku a ako druhé boli tie koláče. A jedli sme ich vonku, pod “strechou” z hrozna. Dodnes si pamätám tie momenty a aj tie chute. Našťastie ma babka stihla naučiť, ako piecť dobré nadýchané kysnuté koláče – nie je to ale žiadna veda. Len zopár poctivých prísad, veľa miesenia (aj keď dnes nám už pomôžu kuchynské roboty) a trpezlivosť pri kysnutí.
A keďže sú kysnuté koláče moja láska, v oboch mojich knihách majú sladké aj slané kynsuté koláče alebo pečivo svoje zastúpenie. Mnohé z nich aj s príbehmi.
Sprav si radosť a kúp si moje knihy, budeš mať tak zbierku tých najlepších klasických receptov na sladké a slané pečenie vždy po ruke. Sú to recepty, ktoré sa dedia, recepty, na ktoré nechceme zabudnúť :-).
Objednaj si moje knihy hneď teraz a možno budeš mať šťastie a stihneš limitovanú ponuku – ku knihám pribaľujem aj receptárik Kváskové recepty 2 od Sisters Bakery s 12 kváskovými receptami, ktoré sa oplatí vyskúšať.
Receptár je v ponuke od februára 2023 do vyčerpania zásob.
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.