marhuľové koláče
marhuľové koláče
marhuľové koláče
Máme sezónu marhulí a ja som sa nevedela dočkať, kedy si upečiem tieto kysnuté marhuľové koláče s posýpkou. Nápad na ne si nosím v hlave už dlhšie, potrebovala som si však počkať na zrelé a sladké marhule. Základom týchto koláčikov je ysnuté cesto – tento univerzálny recept môžete využiť aj na iné dobroty. No a...

Máme sezónu marhulí a ja som sa nevedela dočkať, kedy si upečiem tieto kysnuté marhuľové koláče s posýpkou. Nápad na ne si nosím v hlave už dlhšie, potrebovala som si však počkať na zrelé a sladké marhule. Základom týchto koláčikov je ysnuté cesto – tento univerzálny recept môžete využiť aj na iné dobroty. No a to som bohato naplnila lahodnou marhuľovou plnkou. Poďte sa pozrieť, ako som ich pripravovala.

Kysnuté marhuľové koláče s posýpkou os Sisters Bakery

Ingrediencie:

Cesto:

 • 500 g hladkej múky (môže byť aj polohrubá alebo kombinácia týchto dvoch)
 • 250 g mlieka
 • 80 g kryštálového cukru
 • 50 g bravčovej masti (môžeme nahradiť maslom)
 • 2 žĺtky
 • ½ kocky čerstvého droždia (alebo 1 balíček sušeného)
 • štipka soli
 • 1 ČL strúhanej citrónovej kôry
 • ½ ČL vanilky

 

Marhuľová plnka:

 • 500-750 g odkôstkovaných marhulí
 • 50-75 g kyštálového cukru (podľa chuti)
 • 1 vanilkový puding alebo Zlatého klasu
 • trochu vody

 

Posýpka:

2 PL hladkej múky

1 PL práškového cukru

1 PL oleja

 

A ešte 1 vajce na potieranie a trochu práškového cukru na posypanie.

 

Ako na to?

V tomto recepte na marhuľové koláče si pripravíme základné sladké kysnuté cesto, ktoré je univerzálne a dá sa použiť na ďalšie rôzne sladké kysnuté koláče. Napríklad na ovocné osúchy s posýpkou.

Začneme prípravou kvásku. Do teplého mlieka dáme lyžičku z odmeraného množstva kryštálového cukru a rozdrobíme doň polovicu kocky čerstvého droždia. Rozmiešame, kým sa droždie rozpustí a necháme v teple vzísť kvások. Bude to trvať asi 10-15 minút.

Do misy nasypeme múku, cukor, soľ, citrónovú kôru a vanilku a premiešame. Ďalej začneme pridávať „mokré“ prísady – vaječné žĺtky, masť alebo maslo a napokon prilejeme pripravený kvások. Z týchto prísad vymiesime mäkké cesto, ktoré sa odlepuje od okrajov misy. Cesto necháme v prikrytej mise vykysnúť na dvojnásobok objemu.

Vykysnuté cesto vyklopíme na pracovnú dosku a rozdelíme ho na rovnaké malé kúsky (ja som si pripravila 22 kúskov po cca 40 g). Každý z nich vytvarujeme do bochníčka a necháme ich – prikryté fóliou – podkysnúť.

Príprava marhuľovej plnky

Kým cesto kysne, pripravíme si plnku. Odkôstkované marhule nakrájame na malé kúsky a dáme ich s troškou vody do hrnca. Krátko ich povaríme, kým marhule zmäknú a potom ich rozmixujeme ponorným mixérom. Opäť krátko povaríme. Na povarené marhule prisypeme cukor, dobre premiešame a necháme na slabom ohni variť.

Zlatý klas alebo vanilkový puding rozmiešame v mištičke s asi pol deci vody a vlejeme ho do variacich sa marhúľ. Krátko povaríme, kým nezačne zmes hustnúť ako puding. Odstavíme ju a necháme vychladnúť.

Teraz sa opäť vrátime k cestu. Medzičasom nám bochníčky cesta nakysli. Na plech vystlaný papierom na pečenie položíme bochníček a menším pohárom doň vtlačíme do stredu priehlbinu tak, aby sa okraje cesta zdvihli. Do tejto priehlbinky potom nanesieme lyžičku – dve marhuľovej plnky.

Marhuľové koláče potrieme pred pečením rozšľahaným vajíčkom a posypeme ich na povrchu posýpkou.

Posýpku si pripravíme veľmi jednoducho: do misky nasypeme hladkú múku, premiešame ju s práškovým cukrom a napokon pridáme olej. Rozmiešame, aby sa prísady začali spájať. Prstami potom posýpku namrvíme na pripravené marhuľové koláče.

Pečieme ich vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi 20-25 minút, kým sa okraje koláčov nesfarbia do zlatohneda.

Vyberieme ich z rúry a necháme úplne vychladnúť.

Marhuľové recepty

Ak sa aj vám doma začali kopiť zrelé marhule, vyskúšajte aj ďalšie recepty z môjho receptového archívu:

Marhuľové koláčiky s mandľami aj v bezlepkovej verzii

Marhuľové muffiny

Marhuľový cheesecake

Marhuľový sirup

Hrnčeková bábovka s marhuľami a makom

 

Leave a Reply