Kváskový chlieb, ktorý vám dnes predstavujeme, pečieme asi raz týždenne. Je to recept, ktorý sme si nejako namiešali a chlebík podľa neho nám asi najviac chutí. Pri jeho príprave aj pečení už máme rutinu a práca nám ide od ruky. Na úspechu výsledku sa nemalou mierou podieľa náš kvások, ktorý sa volá Franz a pestujeme si ho už od roku 2016. Veľakrát sme z neho odobrali a poslali ďalej, takže jeho “potomkovia” sa možno dnes starajú o voňavý kváskový chlieb aj v nejakej inej rodine. Ak radi kváskujete, vyskúšajte náš recept, veríme, že vám bude tento kváskový chlieb, miešaný zo 4 druhov múk, chutiť.
Miešaný kváskový chlieb od Sisters Bakery
Ingrediencie:
- 400 g hladkej múky
- 200 g celozrnnej múky
- 100 g múky Manitoba (ak nemáte, nahraďte ju hladkou, resp. chlebovou múkou pšeničnou)
- 350 g rozkvasu (ražný)
- 350 g vody
- 20 g soli
- Za hrsť ľanových semiačok
- 1 ČL kopcovitá mletej rasce
Ako na to?
- Najprv si pripravíme rozkvas zmiešaním 200 g ražnej múky, 200 g vody a ražného kvásku (ja dávam všetok, čo mám). Dobre premiešame, misu zakryjeme igelitom a necháme cez noc kvasiť.
- Ráno z rozkvasu odoberieme potrebných 350 g, zvyšok vrátime späť do kváskovej nádoby a dáme do chladničky.
- Všetky tri druhy múk premiešame so soľou, rascou a semiačkami. Pridáme 350 g rozkvasu a rovnaké množstvo vody a miesime hnetačom asi 15 minút. Miesime až dovtedy, kým sa cesto neodlepuje od okrajov misy a je pružné, netrhavé.
- Premiesené cesto vyklopíme na pomúčenú prac.dosku, ručne ho ešte premiesime, vrátime späť do misy a prikryté igelitom necháme kysnúť asi 2 hodiny.
- Po uplynutí dvoch hodín cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, rukami ho roztiahneme na tenko a potom ho stáčame späť do bochníka. Bochník vrátime späť do misy a dáme ho kysnúť zas asi na hodinu-dve.
- Potom cesto vyberieme, rozdelíme ho na dva menšie bochníky (alebo ak máme veľkú ošatku, necháme ho ako jeden celok), bochníky zavinieme a vložíme do ošatky, ktorú sme vysypali zemiakovým škrobom.
- Prikryjeme igelitom (ja používam kúpaciu čiapku) a necháme kysnúť. V teple bude chlebík potrebovať aspoň 3-4 hodiny, prípadne ho môžeme nechať kysnúť v chlade cez noc.
Kváskový chlieb je naj
- Keď chlieb viditeľne nakysol (nad úroveň ošatky), pripravíme si rúru. Rozohrejeme ju na 250 stupňov (ideálne parný režim, ak nemáte, dajte na dno rúry do ohňovzdornej nádoby vodu). Do rúry rovno vložíme plech, nech sa dobre rozhorúči.
- Keď je rúra pripravená, chlebík vyklopíme na dosku s papierom na pečenie, na povrchu ho môžeme ostrou žiletkou narezať a rýchlo ho vložíme do rúry tak, že ho spolu s papierom stiahneme z dosky. Rúru rýchlo zavrieme, aby neunikala para a pečieme ho 10 minút.
- Po 10 minútach znížime teplotu na 200 stupňov a pečieme ďalších asi 25 minút, pri veľkom chlebe aj 30 minút.
- Upečený chlieb vyberieme z rúry a necháme ho na mriežke úplne vychladnúť.
Kváskujete radi?
Ak si pečiete doma svoj kváskový chlieb, inšpirujte sa našími sladkými alebo slanými kváskovými receptami:
Univerzálne kváskové cesto na sladké koláče
Kváskové škoricové osie hniezda
Kváskový pita chlieb na letnú grilovačku
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.