Fánky sú síce typickým fašiangovým jedlom – aspoň v našej rodine. Podľa tohto receptu robievala fánky naša babka. A potom aj naša maminka a naša krstná. V jej kuchyni, na sporáku s veľkou platňou, v ktorom sa kúrilo drevom. Vždy zamiesila minimálne dvojitú dávku, lebo jedna bola pre našu rodinu málo. Vyskúšajte aj vy náš...

Fánky sú síce typickým fašiangovým jedlom – aspoň v našej rodine. Podľa tohto receptu robievala fánky naša babka. A potom aj naša maminka a naša krstná. V jej kuchyni, na sporáku s veľkou platňou, v ktorom sa kúrilo drevom. Vždy zamiesila minimálne dvojitú dávku, lebo jedna bola pre našu rodinu málo. Vyskúšajte aj vy náš rodinný recept.

Fánky od Sisters Bakery

Ingrediencie:

  • 600 g polohrubej múky Penam
  • 200 g bravčovej masti
  • 150 g kyslej smotany
  • 2 žĺtky
  • 100 ml bieleho vína
  • 1 kocka čerstvého droždia (alebo 1 vrecúško sušeného)
  • ½ ČL soli
  • Olej a / alebo bravčová masť na vysmážanie
  • Práškový cukor na obaľovanie

 

 

Ako na to?

 

Aby sa nám fánky dobre podarili, základom úspechu je dobrá príprava. Preto si všetky potrebné suroviny pripravíme aspoň hodinu vopred na kuchynskú linku, aby sa ohriali a až keď budú izbovej teploty, začneme s prípravou fánok.

Múku preosejeme do väčšej misy a primiešame soľ. Pridáme ostatné prísady – bravčovú masť, kyslú smotanu (môžeme nahradiť hustým bielym gréckym jogurtom), žĺtky rozmiešané s droždím a biele víno. Začneme miesením spracovávať cesto. Miesime ručne alebo pomocou mixéra s hnetačom, kým nám nevznikne pružné a hladké cesto, ktoré sa odlepuje od okrajov misy.

Vymiesené cesto poprášime múkou, prikryjeme čistou utierkou a v teple necháme vykysnúť, kým nezdvojnásobí svoj objem. Vykysnuté cesto vyvaľkáme na ľahko pomúčenej doske na väčší obdĺžnik hrubý asi pol cm. Ostrým nožom alebo radielkom naporcujeme plát cesta najprv na pásy hrubé asi 5-7 cm a potom tie mierne šikmo nakrájame na lichobežníky (alebo obdĺžniky). V strede každého spravíme dva zárezy, typické pre fánky.

V hrnci zohrejeme olej alebo masť (prípadne ich kombiáciu) asi na teplotu 160 stupňov. Tuku by malo byť v hrnci dosť, asi tak na dva – tri prsty na výšku, aby v ňom fánky počas smaženia plávali. Postupne v ňom fánky smažíme, pomaly z oboch strán do zlatista.

Po dosmažení ich necháme odkvapkať na papierovom obrúsku a ešte teplé ich obalíme v práškovom cukre. Podávame hneď. Najlepšie chutia čerstvé, teplé alebo vlažné.

Takmer zabudnuté recepty

U nás doma bolo vždy napečené. Piekla babka, omama, naša maminka, aj krstná. Dnes pečiem ja, moja segra, sesternica, bratranec a dokonca, aj naše deti :-). Všetci máme radi sladké. Ale nie je to len o tom. Pečenie je pre nás relaxom,  činnosťou v domácnosti, ktorá rodinu utužuje. Často sa navštevujeme “na kávu” a potom spolu debatujeme a pojedáme to, čo sme napiekli. Je to veľmi príjemná činnosť (alebo nečinnosť?), vďaka ktorej sme spolu. Som rada, že dnes už aj moje deti robia svoje prvé pokusy v kuchyni a rozumejú dôležitosti spolčného domáceho stravovania. Spoločné raňajky, obedy a večere, pokiaľ nám to len naše povinnosti dovoľujú.

A aby aj oni raz tieto príjemné chvíle prenášali na svojich potomkov, začala som jedného dňa spisovať recepty našich babiek. Môj plán bol odovzdať im môj zošitok s receptami, ako ich robila ešte ich prababka pred už takmer 100 rokmi.  Z malého plánu nakoniec vznikli dve knihy plné Takmer zabudnutých receptov :-). Tak sa aj volajú. Obe moje knihy si môžete kúpiť na mojej stránke alebo vo vašom obľúbenom kníhkupectve. Moje knihy vyšli aj v Čechách vo vydavateľstve Grada ako Téměř zapomenuté recepty.

recepty
recepty

Leave a Reply