domáce keksíky
domáce keksíky
domáce keksíky
domáce keksíky
Aj vaše deti radi chrumkajú keksíky? Alebo ste ako ja a aj vy si ich doprajete ku kávičke? Pootm mám pre vás recept na veľmi chutné strojčekové domáce keksíky, na ktoré naozaj nepotrebujete ani veľa surovín, ani veľa času. Práve naopak. Poďte si pozrieť môj recept. Strojčekové domáce keksíky od Sisters Bakery Ingrediencie: 230 g...

Aj vaše deti radi chrumkajú keksíky? Alebo ste ako ja a aj vy si ich doprajete ku kávičke? Pootm mám pre vás recept na veľmi chutné strojčekové domáce keksíky, na ktoré naozaj nepotrebujete ani veľa surovín, ani veľa času. Práve naopak. Poďte si pozrieť môj recept.

Strojčekové domáce keksíky od Sisters Bakery

Ingrediencie:

  • 230 g hladkej múky
  • 150 g mäkkého masla
  • 100 g kryštálového cukru
  • 3 PL mlieka
  • kôra z polovice citróna
  • 1 vanilkový lusk (alebo 1 vanilkový cukor)
  • štipka soli

Na ozdobenie: červený hustý džem alebo kandizované čerešne (asi 42 polovičiek)

 

Ako na to?

Začneme tak, že si všetky prísady pripravíme na kuchynskú linku a necháme ich pri izbovej teplote ohriať. Maslo si môžeme pripraviť aj trochu skôr, aby úplne zmäklo, bude sa s ním lepšie pracovať.

Do misy potom nakrájame zmäknuté maslo, pridáme kryštálový cukor, nastrúhanú kôru z polovice bio citróna a metličkou alebo varechou miešame do krémova. Potom pridáme 3 lyžice mlieka, semienka z 1 vanilkového lusku a dobre premiešame.

Na túto zmes teraz preosejeme hladkú múku a štipku soli. Zamiešame varechou a potom ručne vymiesime mäkké hladké cesto.

Pripravíme si plech na pečenie, ktorý vystelieme papierom na pečenie. Koláčiky nanášame na papier buď pomocou hrubého zdobiaceho vrecka s väčšou hviezdicovou špičkou (ide to trochu ťažšie, v prípade potreby pridáme ešte lyžicu mlieka na zmäkčenie cesta.

Ja som použila klasický strojček na koláčiky (kúpila som si ho na blšáku, ale predávajú ho v obchodoch s domácimi potrebami a má rôzne nástavce, vďaka ktorým si viete z tohto receptu pripraviť rôzne striekané strojčekové domáce keksíky). Do strojčeka naplníme zmäknuté cesto a potom ho stláčame a nanášame keksíky na plech s papierom. Nakoniec koláčiky ozdobíme – do ich stredu buď vtlačíme kandizovanú čerešňu, alebo lyžičkou spravíme priehlbinku v koláčiku a do nej nanesieme trochu hustého lekváru (napr. ríbezľového).

Domáce keksíky pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňoch (horný – dolný ohrev) asi 15 minút, kým nezačnú jemne chytať farbu.

Po dopečení ich vyberieme a necháme úplne vychladnúť na mriežke. Z tejto dávky mi vyšlo niečo vyše 40 ks keksíkov (s priemerom asi 4-5 cm).

Ďalšie recepty na domáce keksíky

Ak sa ti tento recept páčil, pozývam ťa pozrieť si aj jeho videopodobu. Stačí kliknúť sem a môžeš si pozerať do radu moje videorecepty.

Ďalšie overené recepty na domáce keksíky mám na mojej stránke. Dnes pre teba vyberám tieto:

Marcipánky

Slané cheddarové keksíky

Mandľové tyčinky

Jednoduché zázvorové keksíky

Orieškové keksíky s karamelovou plnkoou

Pomarančové keksíky s pistáciami

Leave a Reply