Pre mňa sú tartaletky veľmi praktickým dezertom. Ak človek zvládne umenie upiecť tenké a chrumkavé košíčky, potom sa mu otvoria veľmi kreatívne možnosti. Košíčky sa dajú plniť plnkami od výmyslu sveta. Tartaletky sa vám takto vôbec “neokukajú” a vždy si ich viete pripraviť podľa aktuálnej chuti. Ja som mala aktuálne chuť na nugátové. Takže okrem receptu na košíčky vám sem pridám aj recept na domáci nugát. Viete, z čoho je vyrobený?
Tartaletky s nugátovou plnkou od Sisters Bakery
Ingrediencie:
Na cesto:
- 50 g mletých opražených lieskovcov
- 50 g práškového cukru
- 80 g hladkej múky
- 50 g mäkkého masla
- 50 g čerstvého syra (philadelphia, lučina a pod.)
Plnka:
Jednoduchá verzia:
- 150 g horkej čokolády
- 50 g nugátu
- 125 ml šľahačky
- 1 vanilkový cukor
Domáci nugát:
- 125 g horkej čokolády
- 100 g lieskovcov
- 50 g práškového cukru
Zopár lieskovcov na ozdobenie
Ako na to?
Na prípravu cesta najprv v miske premiešame hladkú múku, práškový cukor a mleté opražené lieskové oriešky. Potom k nim pridáme zmäknuté maslo a čerstvý syr. V ďalšom kroku z týchto prísad vymiesime cesto. Bude sa trochu lepiť, ale to nevadí. My ho totižto zabalíme do potravinárskej fólie a necháme ho aspoň hodinu v chladničke.
Medzitým si pripravíme základ na nugátovú plnku. Sú dve verzie prípravy. Jedna je jednoduchšia a pracuje s kupovaným nugátom, druhá je trochu zložitejšia, ale na druhej strane sa pri nej naučíte pripraviť si výborný domáci nugát.
Jednoduchšia verzia:
Šľahačku privedieme do varu a zalejeme ňou na kocky nalámanú horkú čokoládu. Hneď na to pridáme nakrájaný nugát a vanilkový cukor a všetko spolu miešame, kým sa čokoláda a nugát úplne nerozpustia. Následne pripravenú plnku dáme bokom a občas ju premiešame. Nedávame ju do chladu, aby úplne nestuhla, pretože ju budeme liať do upečených tartaletiek.
Príprava domáceho nugátu
(tento odporúčam pripraviť deň alebo dva vopred).
Lieskovce si najprv opražíme v rúre na 180 stupňoch asi 10 minút, kým nezačnú rozvoniavať. Počas toho, ako sa lieskovce opekajú, nad vodnou parou roztopíme v hrnčeku čokoládu.
Opečené lieskovce necháme vychladnúť a potom ich spolu s práškovým cukrom dáme do mixéra a rozmixujeme ich do kašovitej zmesi. Tak, aby sa orechy s cukrom dobre prepojili.
Napokon ich zmiešame s roztopenou čokoládou. Túto zmes nalejeme do nádoby vystlanej potravinárskou fóliou (napr.do plastovej krabičky), uhladíme povrch, prikryjeme ho fóliou a nugát necháme asi 24 hodín pri izbovej teplote vyzrieť. Tento nugát potom použijeme na prípravu plnky do koláčikov podobne, ako pri jednoduchej verzii. Necháme zovrieť 125 ml šľahačky a zalejeme ňou 200 g pripraveného nugátu.
Dokončenie koláčikov
Vychladnuté cesto vyberieme z chladničky a na zľahka pomúčenom povrchu ho vyvaľkáme na tenučko (asi 2 mm), vykrojíme okrúhle tvary a vystelieme nimi formičky. Buď použijeme tartaletkové formičky, alebo pokojne aj košíčky alebo formu na mini muffiny.
Cesto popicháme vidličkou a koláčiky dáme piecť do rozohriatej rúry na 200 stupňoch asi na 10-12 minút. Dĺžka pečenia veľmi závisí od veľkosti koláčikov a hrúbky cesta, odporúčam preto radšej sledovať pozorne rúru a koláčiky z nej vybrať akonáhle sa začnú sfarbovať do zlatohneda.
Upečené tartaletky necháme chvíľu vychladnúť, potom ich vyklopíme z formičiek a necháme úplne vychladnúť.
Do vychladnutých nalejeme pripravenú plnku a dáme ich do chladničky stuhnúť. Ešte predtým môžeme ich povrch ozdobiť skaramelizovanými lieskovcami (asi 50 g lieskovcov , 40 g kryštálového cukru a 40 ml vody dáme na panvicu a privedieme do varu, keď zmes bublinkuje, prelejeme ju na plech s papierom a na 180 stupňoch ich necháme v rúre asi 10-12 minút skaramelizovať).
Tartaletky a košíčky
Máte ich radi? My veru áno. A práve preto vám ponúkame prehľad našich najobľúbenejších:
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.