Aj keď sa šišky pôvodne piekli len v čase fašiangov, my si ich doprajeme kedykoľvek máme na ne chuť. Sedliacke šišky majú pôvod v nemecky hovoriacich krajinách. Smažia sa neplnené a potom sa rozhodnete, ako si ich doladíte. Najčastejšie vyhráva nejaký dobrý lekvár (u nás marhuľový alebo jahodový) alebo ak chceme byť fajnšmekri, tak si ich pripravíme s jahodovou penou, ktorú robievala ešte aj naša maminka. My dnes používame teplomer na meranie teploty cukrového rozvaru, mamu jeden dedko od susedov, majster cukrár, naučil používať drôtené očko, z ktorého po namočení do správne urobeného cukrového rozvaru išli ako keby bublinky. Dosť bolo spomienok, poďme smažiť :-).
Sedliacke šišky s jahodovou penou
Ingrediencie:
- 180 ml mlieka
- 1 kocka čerstvého droždia
- 500 g hladkej múky
- 2 celé vajcia
- 2 žĺtky
- 40 g kryštálového cukru
- 1 ČL vanilky
- Kôra z 1 citróna
- 70 g zmäknutého masla
- 1 PL rumu
- Asi pol litra oleja na vysmážanie
Na jahodovú meringue plnku:
- 100 ml vody
- 5 PL kryštálového cukru
- Asi 4-5 PL jahodového lekváru
- 2 bielky
Ako na to?
- Odoberieme 100 ml mlieka, zohrejeme ho (stačí aby bolo vlažné) a rozmiešame v ňom droždie. Pridáme 80 g múky, rozmiešame a necháme utierkou prikryté pri iybovej teplote kysnúť. Kvások výrazne zväčší svoj objem a na povrchu vzniknú trhlinky – vtedy je kvások pripravený.
- Žĺtky, vajcia, vanilku, citrónovú kôru a kryštálový cukor vymiešame do bledej peny.
- Pridáme mlieko, rum, zvyšnú múku, kvások a na kúsky nakrájané mäkké maslo a mixérom vypracujeme cesto.
- Cesto sa bude lepiť, ale nevadí. Dáme ho na dobre pomúčenú pracovnú dosku, premiesime, dáme späť do misy a prikryté čistou utierkou necháme odpočívať a kysnúť pri izbovej teplote, kým nezdvojnásobí svoj objem.
- Vykysnuté cesto opäť premiesime, rozvaľkáme na 1 cm a vykrajujeme kolieska. Položíme ic na pomúčenú utierku a prikryté ich necháme podkysnúť. Môže to trvať asi pol hodinu.
- Palcom vytlačíme v strede koliesok dutinku, potom ukazovákmi potiahneme do stán a vytvoríme oválny tvar (nemusí byť).
- V hlbšej panvici rozohrejeme olej na maximálne 160 stupňov, dáme doň pripravené sedliacke šišky (dutinkou nadol) a opekáme asi minútu – dve. Otočíme a pri otvorenej panvici opekáme aj y druhej strany minútku, max.dve.
- Upečené šišky necháme na servítke odkvapkať od oleja.
- Na jahodovú meringue penu dáme do malého kastrólika vodu a kryštálový cukor a bez miešania ic necháme variť. Pripravujeme si takto ckrový rozvar. Ak máte kuchynský teplomer, treba dosiahnuť teplotu 112 stupňov, ak nie, nechajte cukor z vodou vrieť asi 4-5 min.
- Medzitým si do tuha vyšľaháme bielky s jahodovým lekvárom. Akonále máme cukrový rozvar hotový, pomaly ho vlievame do bielkovej zmesi za stáleho miešania mixérom.
- Penu miešame ešte asi 5 minút do vychladnutia.
- Nanesieme ju na vychladnuté sedliacke šišky a nestačíme sa diviť, ako miznú z taniera.
Fašiangy a rôzne šišky
Sedliacke šišky nie sú jediné šišky v našom repertoári. Na záver tohto receptu vám prinášame ešte výber rôznych šiškových receptov, z rôznych kútov sveta:
Perníkové šišky s karamelovou polevou
Šišky bez vajec a masla – sfenj
Dokonalé šišky – múdre rady ako na to
Donuts – americké šišky aj v kváskovej verzii
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.