Bábovka – náš naobľúbenejší koláč na sobotu

Bábovka je koláč, ktorý sa v slovenských (a nielen to) domácnostiach pečie najčastejšie. U nás je najobľúbenejšia bábovka z treného cesta – pri ktorom sa najprv v mise utrie zmäknuté maslo s cukrom, ďalej sa pridávajú vajíčka, múka a mlieko. Poďme si ale trochu pocestovať v čase. Prezradím vám, kedy bábovka vznikla, aké legendy ju opriadajú, prečo sa pečie v takých formách, ako sa pečie. A nielen to. Pre všetkých milovníkov receptov tu mám, samozrejme, hneď niekoľko overených a chutných bábovkových receptov.

Bábovka – náš naobľúbenejší koláč na sobotu

Koláče podobné bábovke sa piekli už na počiatku nášho letopočtu. Ako chutili síce nevieme, ale vieme, že vyzerali veľmi podobne ako dnešné bábovky. Dochovali sa totižto medené alebo bronzové nádoby, ktoré majú taký tvar ako naše bábovkové formy.

Z 15.storočia pochádzajú prvé dochované bábovkové recepty a ďalšie nádoby na pečenie bábovky, ktoré sú na povrchu členité (vrúbkované) a majú v strede otvor (komín). V 18.storočí sa bábovka objavuje v encyklopédii, kde ju popisujú ako slávnostný koláč, ktorý pečú sedliacke rodiny na svadby, krsty alebo oslavy.

V tomto storočí a najmä v Biedermaierovskej dobe zažívajú bábovky v strednej Európe renesanciu – znovuzrodenie. Stali sa takmer symbolickým pečivom cisárskeho dvora v Rakúsko-Uhorsku. Na túto úroveň povzniesol „sedliacku“ bábovku sám Franz Jozef I., pre ktorého bola bábovka obľúbenými raňajkami. Nedá mi neodkryť celý príbeh. Bábovku cisárovi na raňajky servírovala jeho priateľka speváčka Katharina Schratt…či to bola naozaj len priateľka – o tom môžeme polemizovať. Každopádne sa v tých časoch objavovali na cisárovu adresu dvojzmyselné poznámky o tom, ako si práve „pochutil na bábovke“…

Z ľudového sedliackeho pečiva však bola vďaka cisárovi bábovka povýšená do šľachtického stavu a stala sa symbolom Viedne.

 

Prečo má bábovka taký tvar, aký má?

Prečo však má bábovka taký tvar, aký má? Odpoveďou nám je viacero dochovaných legiend. Podľa jednej napodobňuje jej tvar turban, ktorý mali na hlave traja králi pri svojom návrate z Betlehema. Na ich počesť im vo francúzskom Alsasku upiekli koláč v tomto tvare.

Poďme sa teraz trochu pozrieť na to, aké druhy báboviek poznáme. Najstaršie bábovky boli kysnuté. Na ich prípravu sa používal kvások, dosládzali sa medom (ak bol k dispozícii) alebo sušeným ovocím (napr. hrozienkami) a cesto sa zjemňovalo vajíčkami a smotanou. Neskôr, v súvislosti s „objavením“ rýchlejších kypridiel, ako prášok z vínneho kameňa a potom aj klasický kypriaci prášok, sa začali viac piecť bábovky nekysnuté. Ich základom je trené cesto, ako sme už spomínali na začiatku.

Bábovka sa teší obľúbenosti nielen u nás, ale v celej Európe, priam vo svete. Je súčasťou raňajok, desiat či popoludňajších kávových či čajových rituálov. Upiecť si ju nie je zložité a populárna je najmä kvôli tomu, že na jej prípravu nám stačia základné suroviny, ktoré máme poväčšine všetci doma. Od klasickej cisárskej kysnutej bábovky (ktorej súčasťou sú sušené hrozienka a mandle), cez obľúbenú mramorovú (kde sa prelína vanilkové a kakaové cesto), až po ovocné, orechové či čokoládové variácie – vyberie si určite každý.

Klasická mramorová bábovka – recept

Ak ste práve dostali chuť na klasickú mramorovú bábovku, máme pre vás rokmi overený recept. Upiecť si ju môžete v bábovkovej forme, ak si to chcete zjednodušiť, môžete cesto vyliať na plech a zrýchliť si tak dobu pečenia.

Ingrediencie:

  • 240 g polohrubej múky
  • 240 g práškového cukru
  • 125 g masla alebo rastlinného tuku na cesto
  • 4 vajcia
  • 1 ČL kypriaceho prášku
  • 1/2 – 1 ČL pravej mletej vanilky alebo vanilkového extraktu
  • 1 PL kakaa (kakaový prášok)
  • asi 1.5 dcl mlieka

 

Ako na to?

V mise utrieme zmäknuté maslo spolu s práškovým cukrom, potom po jednom vmiešame žĺtky a vanilku. V osobitnej mise vyšľaháme do tuha bielky. Do vajíčkovej zmesi preosejeme múku s kypriacim práškom a striedavo ju s mliekom zapracujeme, aby nám vzniklo hladké a husté cesto.

Bábovkovú formu dôkladne vytrieme mäkkým tukom, vysypeme polohrubou múkou, odstránime prebytočnú múku a do formy nalejeme asi 2/3 cesta. Do zvyšnej tretiny cesta vmiešame kakao. Kakaovú zmes nalejeme na vanilkovú a vidličkou alebo špajľou obe zmesi premiešame, aby sa vytvoril mramorový efekt.

Bábovku pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi 45 min. Po dopečení odskúšame špajľou, či je prepečená. Ak špajľa zapichnutá do stredu cesta vyjde von suchá, bábovka je hotová. Necháme ju krátko vychladnúť vo forme a potom ju opatrne vyklopíme na mriežku a necháme úplne vychladnúť.

mramorová bábovka
mramorová bábovka

 

Môj tip – zjednodušte si prácu a upečte si bábovku na plech:

Prečo si upiecť bábovku na plech?

  • Nemusíme pracne vymasťovať a vytierať bábovkovú formu.
  • Bábovka na plechu sa oveľa rýchlejšie upečie (približne za polovičný čas).
  • Nemusíme sa báť toho, že sa nám bábovku nepodarí vyklopiť z formy.
bábovka na plech
bábovka na plech

10 bábovkových receptov na vyskúšanie

Ak máte dnes chuť na niečo menej bežné, vyskúšajte niektorý z našich ďalších bábovkových receptov:

cisárska kysnutá bábovka
cisárska kysnutá bábovka

 

Šafranová bábovka s kokosom 

Hrnčeková marhuľovo-maková bábovka

Bielková bábovka bez múky 

Kakaová bábovka s čokoládovou polevou  

Čučoriedková bábovka 

Cisárska kysnutá bábovka s čerešňami 

Maková bábovka s čokoládou

Orechová bábovka s kávou a škoricou 

Citrónová maslová bábovka 

Jablkovo – škoricová bábovka 

 

Na záver mám pre vás ešte mojich overených 7 tipov, ako bábovku vyklopiť z formy (bez jej poškodenia):
  1. Formu pred pečením dôkladne vytrieme maslom alebo rastlinným tukom. Dbáme na to, aby sme tuk naniesli do každého miesta, najmä pri moderných členitých formách.
  2. Tuk vo forme potom vysypeme polohrubou múkou (ďalšie sypké zmesi na vysypanie sú: strúhanka, jemný strúhaný kokos, kakao – pri kakaových alebo čokoládových bábovkách).
  3. Bábovku riadne dopečieme. Ak by nebola správne upečená, ostala by prilepená na okrajoch formy. Na odskúšanie správnosti prepečenia použijeme vyššie spomínaný trik so špajľou.
  4. Po dopečení necháme bábovku asi 10 minút vo forme.
  5. Pred vyklápaním si opatrne pomôžeme tenkým nožom, ktorým pooddeľujeme prípadné pripečené okraje bábovky od formy.
  6. Bábovku opatrne vyklopíme na mriežku. Ak nejde vyklopiť, môžeme skúsiť dať na povrch formy mokrú studenú utierku a nechať krátko pôsobiť.
  7. Ak bábovku stále nevieme vyklopiť, existuje ešte jedna záchrana. Bábovku vo forme dáme na pol hodinu – hodinu do mrazničky a potom ju zmrazenú vyklopíme. Pomôcť si môžeme tak, že po povrchu formy necháme opatrne stiecť horúcu vodu.

Jablkovo škoricová bábovka