Vianočná štóla je tradičným sviatočným ovocným “chlebom”, ktorý sa pekáva v nemecky hovoriacich krajinách. Originálna štóla je bohatá na sušené alebo kandizované ovocie, mandle, oriešky a má aspoň 2 kilá. Táto naša je skromnejšia, menšia, ale určite sa ju oplatí aspoň raz do roka upiecť. Okrem tradičnej kysnutej nájdete určite veľa receptov bez droždia alebo napríklad s tvarohom, my sme sa však podujali na tento klasický recept. Parádne sa hodí k čaju, punču alebo k varenému vínku. Ale aj na raňajky, samozrejme.
Vianočná škoricová štóla od Sisters Bakery
Ingrediencie:
Na ovocný základ:
- 150 g hrozienok
- 50 g pomarančovej kandizovanej kôry (oranžát)
- 50 g citrónovej kandizovanej kôry (citronát)
- 50 g mletých mandlí
- Kôra z polovice citróna
- 75 ml rumu (alebo vody)
Na cesto:
- 450 g hladkej múky
- 50 g kryštálového cukru
- 100 ml mlieka
- 100 g masla
- 1 vajce
- ½ kocky čerstvého droždia
- 1 ČL mletej škorice
- ½ ČL mletého alebo drveného kardamómu
- ½ ČL mletého muškátového orieška
- 1 ČL vanilkového cukru alebo vanilkovej esencie
- Štipka soli
- Roztopené maslo na potretie
- Práškový cukor na posypanie
Ako na to?
- Hrozienka, oranžát, citronát a mandle namočíme do rumu alebo do vody. Necháme ich takto ideálne cez noc, minimálne však hodinu-dve, kým ovocie úplne nevypije všetku tekutinu.
- Do väčšej misy preosejeme múku, do stredu spravíme priehlbinku, do ktorej natrúsime droždie, zalejeme ho 0,75 dcl teplého mlieka, rozmiešame na kašičku, posypeme trochou múky a necháme prikryté fóliou asi pol hodinu až hodinu nakysnúť.
- Potom do misy pridáme zvyšok prísad, ako mäkké maslo, cukor, štipku soli a vajce a miesime asi 10 minút. Cesto na štólu je hutnejšie, ale nepridávame ďalšiu tekutinu.
- Keď je cesto dobre vymiesené, pridáme namočené ovocie s mandľami a ešte krátko miesime, aby sa cesto s ovocím a mandľami premiešali.
- Vymiesené cesto dáme na plech vystlaný papierom na pečenie, vytvarujeme do ho tvaru väčšieho podlhovastého bochníka a pomovou valčeka na cesto stlačíme tretinu bochníka a sploštíme ju. Túto sploštenú časť potom preložíme na zvyšok cesta tak, aby sme dostali typický tvar štóly. (návod na to nájdete určite kdekoľvek na internete).
- Štólu prikryjeme fóliou a necháme ešte podkysnúť.
- Rúru rozohrejeme na 220 stupňov. Pred pečením ešte štólu jemne vytvarujeme (ak by kysnutím trochu povolila do strán) a potrieme ju roztopeným maslom. Najprv ju pečieme 10 minút na 220 stupňoch (ak máte, dajte parný režim), po 10 minútach stíšime teplotu na 200 stupňov a pečieme ďalších 30 minút. Ak sa počas pečenia povrch štóly rýchlo sfarbuje do hneda, položíme na povrch alobal.
- Upečená vianočná štóla musí vychladnúť a potom ju bohato posypeme práškovým cukrom.
Vianoce a spol.
Na Vianoce vraj pečú koláčiky aj ľudia, ktorí počas roka ináč rúru ani len nezapnú. Pretože k Vianociam patrí nielen jedenie koláčikov, ale aj celá ta atmosféra okolo ich prípravy. Miesenie voňavých ciest, vykrajovanie medovníčkov alebo iných koláčikov, vôňa po celom príbytku, keď to všetko dáme do rúry a začne sa to piecť.
Veríme, že aj naša stránka vám dopomôže k vytvoreniu príjemnej vianočnej atmosfére. Napríklad našími receptami, z ktorých si určite vyberiete. Keď si dáte vyfiltrovať vianočné recepty, môžete virtuálne listovať, čítať a rozhodovať sa, čo tento rok napečiete.
Vyskúšajte napríklad:
Plnené perníkové srdiečka s čokoládou
Špekulacius keksíky plnené marcipánovou plnkou
Vianočka – najlepšia, akú sme kedy jedli
Ak už máte v pečení jasno, máme pre vás ešte jeden námet – námet na originálny a osobný darček – našu knihu Takmer zabudnuté recepty. Je v nej 70 tradičných a klasických receptov na sladké a slané pečenie, dokonca aj jedna špeciálna kapitola venovaná Vianociam a vianočným koláčikom. Objednajte si ju ešte dnes pre seba alebo pre niekoho, komu chcete spraviť radosť. Poštovné máte u nás ZADARMO.
Leave a Reply
Musíte byť prihlásení na komentovanie príspevku.