Ak hľadáte destináciu na krátku ale intenzívnu dovolenku s možnosťou relaxu, športu a dobrého jedla, potom odporúčam slovinský Bled. Po dvoch rokoch sme sa tam toto leto vybrali opäť, na to isté miesto, a veru neľutujeme. Na relatívne malom mieste nájdete kombináciu aktivít, vďaka ktorým sa nebudete nudiť. Práve naopak, nazbierate zážitky, na ktoré budete spomínať ešte dlho. Poďte si prečítať, ako môže vyzerať taká rodinná dovolenka pri jazere Bled a možno sa tam vyberiete tiež.
Jazero BLED za 5 dní
Pred pár rokmi bol môj mužík s kámošmi na bicyklovačke v Slovinsku. Väčšiu časť ich výletu strávili pri jazere Bled. Tak nadšene o ňom rozprával, že sme sa tam po pár rokoch vybrali celá rodina. Vedeli sme, že chceme ísť do Bledu, tak sme začali hľadať ubytko v blízkom okolí, ktoré bude pohodlné a vhodné pre rodinu s dvomi malými deťmi. V okolí jazera Bled sú väčšie aj menšie hotely, penzióny, priváty, myslím, že sa dá z čoho vyberať. Nám ale učaroval jeden špeciálny prírodný rezortík – Village garden. Z vlastného presvedčenia a dobrovoľne vám chcem o nich trochu napísať, pretože napriek vysokej cene za ubytko sme tu boli už dvakrát a vzali sme so sebou aj segru s rodinou. Rozhodli sme sa, že radšej si skrátime dovolenku ale toto chceme zažiť.
Niečo o našom ubytovaní
Garden Village Bled je zelený prírodný rezort, dá sa to nazvať aj luxusným campingom. Celý objekt je vybudovaný tak, aby ste si v ňom mohli krásne oddýchnuť obklopení prírodou, záhradkou, lesom. Ubytovať sa dá v drevených domčekoch na stromoch, v luxusných veľkých stanoch alebo v malých stanoch. My sme vyskúšali domčeky a veľký stan a je to teda fakt zážitok. Decká boli nadšené a vďaka tomu, že rezort je uzavretý, pohybovali sa v ňom voľne a v plnom bezpečí.
Veľké stany sú umiestnené v záhradnej časti rezortu, všade okolo stanov rastú maliny, ríbezle, jabĺčka a všetko, čo dozrieva, si môžete odtrhnúť a zjesť. Majitelia tu majú aj vlastný skleník, ktorého úroda putuje priamo do kuchyne. A z nej vám potom navaria večeru alebo raňajky. Každý stan má malý súkromný dvorček s veľkou kaďou s teplou vodou, ktorú využijete večer alebo v chladnejšom počasí.
Domčeky na stromoch sa nachádzajú v lesnej časti. Sú vybudované čiastočne alebo úplne na stromoch a sú v takom súlade s prírodou, že občas vám z tých stromov na strechu skočia veveričky alebo lasičky a majú tam diskotéku :-). Ale zas – je to dôkaz toho, že ste v čistej prírode.
Vo veľkých stanoch alebo domčekoch na stromoch je kúpeľňa s umývadlom, sprchou a WC, mini jedáleň, spálňa pre deti, spálňa pre rodičov a aj priestor na hranie.
Popod domčeky alebo malé stany tečie potok, ktorý je fajn v horúcich dňoch na svieženie alebo schladenie.
Hlavná budova rezortu slúži ako recepcia a reštaurácia, v ktorej sú raňajky. Bohaté, pestré, zamerané na domácu stravu a výrobky, veľa ovocia, zeleniny, výber pre mäsožrútov aj vegetariánov. Keď je dobré počasie, raňajkovať sa oplatí na terase s výhľadom na prírodné jazierko – bazén, ktorý je hneď vedľa reštaurácie. Keď náhodou prší alebo je chladnejšie, vyskúšajte raňajkovať v reštike. Na stoloch je trávnatý koberček, pod nohami vám bude zurčať potôčik, na stole namiesto vázy s kvetmi bude črepníček s bazalkou alebo šalátikom.
Ako som spomínala vyššie, za tento luxus si fakt priplatíte, ale celý náš pobyt bol hoden každého eura.
Deň prvý: člnkovanie na jazere, návšteva kostola
Priamo na jazere je niekoľko možností prenajať si čln (20 eur). Alebo si prenajmete aj čln s veslovačom, ale to sme nevyskúšali. Ja mám veslovača vlastného :-). Asi za 20 minút si to odveslujete na ostrov na jazere, na ktorom sa vypína krásny kostol. Čln zaparkujete zo zadnej strany ostrova a potom si kúsok vyšliapete do kopca ku kostolu. Dobre sa porozhliadnite, budete mať pekný výhľad na celé okolie jazera. Hore pri kostole je aj možnosť dať si obed v reštaurácii alebo aspoň zmrzku.
Určite sa prejdite po krásnych veľkých schodoch, ktoré vedú od jazera smerom hore ku kostolu (z opačnej strany, ako budete parkovať čln). Pokiaľ tam nebude veľa turistov, tak sa vám možno podarí aj pekne sa na schodoch odfotiť.
Po veslovačke máte pol dňa za sebou. Druhú polku dňa môžete využiť na zoznámenie sa s jazerom Bled. Celý okruh jazera má okolo 6 km, čiže super trasa na dlhšiu prechádzku, ktorú zvládnu aj decká. Po ceste je totižto dosť veľa “motivácie”. Samotné jazero má po svojom obvode obmedzené možnosti vstupu do vody. Na jeho západnej strane sa nachádza kemping, reštaurácia, fast-foodové stánky a je tu asi najlepší vstup do vody. Ideálne pre rodiny s malými deckami.
Lodenica
Keď pokračujete od kempu severnou stranou, je tam lodenica s výstavou slovinských športovcov – vesliarov, ktorí reprezentovali na olympiádach. Za mladi tu vesloval aj môj mužko, takže nás toto miesto zaujímalo :-). Na severnej časti jazera sú nejaké vilky so súkromným prístupom k vode, takže tadeto sme len prechádzali a kochali sa. Cestou ďalej potom dorazíme na miesto, kde je skala a na nej vyčnieva bledský hrad. Dá sa k nemu dostať aj autom. Za parkovanie sa platí a za návštevu hradu tiež. Zhora, zo skaly, je nádherný výhľad na celé jazero, ale ak chcete ešte lepší, čítajte ďalej, poviem vám neskôr o mieste, na ktoré si vyšliapete po svojich, ale výhľad je krajší, pretože vidíte aj hrad :-).
Pod hradnou skalou sa nachádza verejné kúpalisko, s tobogánmi a atrakciami. Na tomto mieste a v blízkom okolí sú aj reštaurácie, bary a zmrzliny.
Prechádzka pokračuje ďalej po východnej strane jazera. Veľmi pekné miesto na pozorovanie zapadajúceho slnka nad Bledom, na vysedávanie, kochanie sa a oddychovanie. Keď už tam budete, tak vás asi zláka turistická atrakcia – srdiečko, pri ktorej sa asi každý fotí. Veď aj my, koniec koncov :-).
Kúsok od srdiečka začínajú hotely, tie nás nezaujímali, aj keď v jednom z nich varí kuchár s Michelinskou hviezdou. Aspoň tak na billboarde písali :-). Čo ale dávam do pozornosti je taký socialisticky vyzerajúci “kulturák” na prízemí, v ktorom sme zatiaľ oba razy natrafili na zaujímavé výstavy. Pred dvomi rokmi tam boli maľby a kresby Dalího (aj zopár hard-corových, ktoré sme nevedeli vysvetliť zvedavým deťom) a tento rok tam vystavovali kadejaké jaštery, hady, pavúky a pod. Decká boli nadšené, lebo mohli v rukách držať chameleóna, neškodného pytóna alebo sa zblízka pozrieť na tarantulu.
Späť do rezortu
Južnou stranou jazera sme sa potom vracali do nášho rezortíku. Tadeto vedie hlavná cesta, ktorá je pomerne rušná, ale je tam vybudovaný chodník pre peších turistov, takže sa bezpečne dostanete ďalej. Na južnej časti jazera sú opäť hotely, penzióny, Bed and Breakfast ubytká a pod. Okrem toho je tu celkom dobrá reštaurácia SOVA, v ktorej sme boli na večeru počas oboch našich pobytov. Ak tam pôjdete jesť, choďte hore na poschodie, budete sedieť na peknej terase s výhľadom na jazero.
Pri reštaurácii je malý obchodík – potraviny – kde kúpite všetko, čo potrebujete, aby ste od hladu neumreli :-). No a kúsok od potravín je ďalšia možnosť vliezť do jazera a okúpať sa, aj keď vstup do vody nie je úplne pre malé deti a neplavcov.
Aby sme dokončili celý okruh až po kemp, kde sme začali prechádzku okolo jazera, ešte nás čaká asi štvrtina-pätina trasy. Tá vedie celý čas priamo pri jazere a z každého miesta máte krásny, vždy iný pohľad na jazero a okolie. Takže majte foťáky po ruke, alebo si robte “mental pictures”.
Deň druhý: Vintgar
Ak je človek ubytovaný v Garden Village, niekedy sa mu nechce ísť nikam. Lebo po raňajkách si vezmeš knihu, vysalámiš sa k jazierku a čítaš, plávaš, slníš sa a popri tom si objednáš z baru Aperol alebo Hugo, nejaké bagetky alebo sendviče, prípadne zmrzku a viac ti ku šťastiu nechýba. Ak chceš ale aktívny program, tak potom sa vyber na Vintgar.
Je to nádherný prírodný úkaz. Prechádzka úžinou, malým kaňonom, ktorý vytvorila rieka Radovna. Ak sa na toto miesto vyberiete, choďte tam hneď ráno. Pred obedom sa tam nahrnie toľko turistov, že budete čakať v rade na vstupné minimálne hodinu a potom sa budete po cestičkách musieť predierať davom. Skoro ráno tam bude ľudí menej a vy si v pohode a bez naháňania vychutnáte krásy prírody, budete mať čas spraviť si foto, do ktorej vám nikto cudzí nevbehne a zážitok z výletu bude oveľa kvalitnejší.
Hodinová prechádzka
Celá jednosmerná prechádzka Vintgarom trvá asi hodinu, zvládnu ju aj menšie deti, ale nezvládnu ju ľudia so strachom z výšok, ako napr. moja segra :-). Niežeby sa vo Vintgare chodilo nejako vysoko alebo tak, to nie, len občas prechádzate dreveným mostíkom ponad priepasť a to minimálne mojej segre nerobí dobre.
Na konci trasy je malý stánok s občerstvením a suvenírmi. Na tomto mieste sa budete rozhodovať, ktorou cestou sa vrátite domov. Ale ešte predtým si zbehnite poza stánok na jedno pekné vyhliadkové miesto hodné fotenia.
Cesta späť je buď kratšia a strmšia alebo dlhšia a plochejšia. My sme išli kratšou a strmšou. Necelá hoďka, ktorá vyústi do malebnej dedinky, kde si nejaký šikovný podnikateľ otvoril stánok z občerstvením. Popravde, padne dobre :-).
Cez dedinku sa vrátite rovno na parkovisko pred vstupom do Vintgaru. A možno sa budete čudovať turistom, ktorý prišli neskôr, ako stoja v rade na lístok.
Tento výlet nám zabral pol dňa a tú druhú polku sme vylihovali pri vode. Lebo veď aj o tom je dovolenka.
Deň tretí: bicyklovačka do doliny Radovna
Kto chce, môže sadnúť na bicykle a vybrať sa na výlet touto dolinou. Dolina Radovna je súčasťou Triglavského národného parku a či už ju prejdete na bicykloch alebo autom, zážitok z nej budete mať určite. Ja som sa na tomto mieste cítila ako v Alpách a asi som nebola ďaleko od pravdy. Našim cieľom (vzhľadom na záujmy našej rodiny) bolo jedlo. Takže sme zakotvili na farme Psnak, kde sa dá aj ubytovať, ale dá sa tam najmä najesť a potom sa vyvaľovať na lúke. A napríklad čítať.
Na tomto mieste budete mať možnosť ochutnať niektoré typicky slovinské jedlá. My sme reštauráciu navštívili už pred dvoma rokmi, fotky teda nemám, ale ak si hodíte do googlu veci ako Žganci (pohánkové jedlo, ktoré sa robieva na viacero rôznych spôsobov, s tvarohom, alebo len ako kaša a pod.) alebo Jota (také gulášoidné jedlo z kapusty, fazule, cibule a slaniny, ktoré sa zajedá chlebom) budete mať trochu predstavu o menu. A teda, odporúčame vyskúšať. Lebo steaky a ryby z Bledských fajnových reštaurácií sú síce fajn, ale ja som zástancom toho, že treba vyskúšať aj niečo lokálne a po domácky navarené.
Deň štvrtý: Ostrijca a výhľady
Ak máte chuť na niečo aktívne, potom odporúčam dve veci. Vybehnite si na vyhliadku na západnej časti jazera nad kempom. Na výber budete mať dva vrcholy. Kratšiu cestu na Ojstricu alebo dlhšiu cestu na vyššie položenú Osojnicu. My sme s deťmi vyšli na Ojstricu, asi pol hodinu do kopca a na vrchu krásny výhľad na celé jazero s dominantným ostrovom, na skalu s bledským hradom a blízke okolie. Z Ojstrice je výhľad podobný, len z väčšej výšky.
Tiež by som asi odporúčala ísť sem v menej exponovanom čase, inak budete čakať, kým si mladé turistky z východnej Ázie porobia tristo selfičiek. Ale samozrejme, že aj my sme sa odfotili, deti si dali nejaký ten zájedok (ako ináč) a išli sme vyzdvihnúť segru, ktorá nás čakala poniže vrchola, lebo veď ten jej strach z výšok.
Tento krátky výletík vám neukrojí veľa zo dňa, takže po ňom si kľudne ešte môžete dať výlet do Pustolovského parku na juhu jazera. Je to taká atrakcia najmä pre rodiny s deťmi, preliezky, opičie dráhy, zip line a iné outdoorové, mierne adrenalínové atrakcie.
Deň piaty: Voľný program
Ak by vám bolo málo aktivít, samozrejme, že je v okolí Bledu stále čo robiť. Ja mám ale rada aj trochu svojho kľudu a vždy si doprajem aj lenivý deň. Priamo v rezorte si môžete objednať masáž alebo dať saunu. Alebo proste len vylihovať pri vode – či v rezorte alebo pri jazere Bled.
My si vždy vybehneme aj na prechádzku po mestečku – dedine, aby sme objavovali aj zákutia, ktoré turistický sprievodcovia nepovažujú za dostatočne atraktívne.
Ak ste moja krvná skupina, tak potom sa napríklad stavte v pekárničke Hitri Kruhek na Ľubľanskej ceste. Majú veľmi dobrý výber pečiva od výmyslu sveta a keď už si má dať človek fast food, tak potom tu. Buď plnené bagetky, šišky alebo tradičný Burek plnený čímkoľvek. Napríklad pizzovou alebo tvarohovou (syrovou) plnkou. Oproti tejto pekárni je trhovisko, v čase našej návštevy na ňom bol len jeden junák, ktorý predával lokálne ovocie. Tak sme si kúpili slovinské broskyne a nektarínky. Núkal aj marhule a čerešne, ale tie sme mali v rezorte na raňajky :-).
Na začiatku Bledu v smere od diaľnice je ešte atrakcia pre dinosaurích maniakov, ako je náš Adam – Dino park. Segra zobrala mladšie deti a kým my sme straším dopriali vyššie spomínanú výstavu reptílií, mladší boli pozrieť dinosaure. V predraženom suvernírovom obchodíku si kúpili plyšáky, obed v dino reštaurácii vynechali a radšej sme si dali spolu ľahký obedík priamo v našom rezorte.
Kvalita nad kvantitu
Takto by sa stručne dala nazvať naša dovolenka pri jazere Bled. Nebola dlhá, ale 5 nocí a 6 dní stačilo na to, aby sme nazbierali zážitky, dojmy a aktívne si oddýchli. Ak zvažujete návštevu Slovinska, my so segrou vám ju môžeme z vlastnej skúsenosti vrelo odporúčať. Ešte viac o pekných miestach v Slovinsku sa dozviete v podcaste Z KUCHYNE, v ktorom som spolu s Katkou z blogu Cookučka pokecala aj o jej skúsenostiach a zážitkoch v Slovinsku.
Ak ste už v Slovinsku boli a máte tipy na ďalšie pekné miesta, napíšte nám do komentu.
A ešte pripomíname, že na našej stránke nájdete aj kulinársky cestopis z našej dovolenky v Izraeli. Určite stojí za prečítanie. ak sa aj do Izraelu nevyberiete, tak v článku nájdete veľa receptov, ktoré si môžete v pohodlí domova vyskúšať.