Čo piecť na Vianoce je skoro taká otázka ako – čo budem dnes zas variť. Samozrejme, aj medzi koláčmi sú “evergreeny”, ktorá sa nikdy nikomu neobjedia. Také tie klasiky, ktoré si asi každá rodina na Vianoce napečie. Ako napríklad linecké koláčiky, medvedie dlabky, vanilkové rožky alebo medovníky. Aby sme vám tohtoročné vianočné pečenie uľahčili a...

Čo piecť na Vianoce je skoro taká otázka ako – čo budem dnes zas variť. Samozrejme, aj medzi koláčmi sú “evergreeny”, ktorá sa nikdy nikomu neobjedia. Také tie klasiky, ktoré si asi každá rodina na Vianoce napečie. Ako napríklad linecké koláčiky, medvedie dlabky, vanilkové rožky alebo medovníky. Aby sme vám tohtoročné vianočné pečenie uľahčili a spestrili, pripravili sme pre vás výber našich odporúčaní. Tieto koláčiky vám budú na Vianoce určite chutiť.

Čo piecť na Vianoce?

Dve segry, jeden blog, kopec receptov….niekedy si vie človek len ťažko vybrať. Alebo nemá čas a chuť “listovať” pol hodinu vo virutálnom receptári a hľadať nejaké inšpirácie na vianočné pečenie. A preto sa segry rozhodli, že tú prácu spravia za vás.

Dnes vám preto prinášame výber našich najlepších, najobľúbenejších vianočných receptov, aby ste trochu jednoduchšie našli tento rok odpoveď na otázku: čo piecť na Vianoce.

  1. Orechové rezy dvoch farieb – v podstate suchý, trvanlivý koláčk, ktorý je napriek tomu šťavnatý. My ho pečieme každé Vianoce a pred tým, než sme sa naučili piecť, ho vždy piekla naša maminka a naša babka. Čiže máte pred sebou generáciami odskúšaný koláčik, ktorý sa k Vianociam výborne hodí.
orechové rezy
orechové rezy

2. Vianočka – našu vianočku ste už mnohí jedli. Tí, ktorí ju vyskúšali, súhlasili s nami, že to je jedna z najlepších. Mäkučké a nadýchané cesto, s jemnou vôňou citrónovej kôry, plná šťavnatých hrozienok. Právom si zaslúži, aby ste ňou začali slávnostné raňajky.

Vianočka
Vianočka

3. Banánová roláda z piškótového cesta: túto roládu si každé Vianoce doprajeme u našej krstnej. Ona ju vie spraviť naozaj úplne najlepšie. Tak mäkučké cesto a tá plnka! A je to pritom úplne jednoduchý zákusok. Možno práve preto je tak dobrý.

Banánová roláda
Banánová roláda

4. Orieškový suchár z bielok: počas vianočného pečenia sa určite stane, že vám ostanú bielky a vy neviete, čo s nimi. Odpoveďou je tento chrumkavý suchár s orieškami. A verte nám, jedna dávka vám nebude stačiť.

orieškový suchár
orieškový suchár

Neodchádzajte, máme pre vás ďalšie super recepty. Čítajte ďalej:

Čo piecť na Vianoce – časť 2

5. Medové rezy: toto je pre mňa ozaj slávnostný zákusok, možno preto, že ho pečiem naozaj len raz do roka. A to na Vianoce. Je zvláštne, ako nám chute pripomínajú situácie alebo osoby z minulosti. Tento zákusok mi pripomína babkinu obývačku, kde každé Vianoce bol na stole práve tento medový rez.

Medové rezy
Medové rezy

6. Plnené perníkové srdiečka s čokoládou: tento recept asi poznáte, že? A vedeli ste, že to je náš úplne top recept? Pretože tento máte najradšej, tento najviac pečiete, tento najviac vychvaľujete a zdieľate. Niečo na tom bude, je fakt neskutočne dobrý.

plnené perníky s čokoládou
plnené perníky s čokoládou

7. Zemiakové pagáče: aj vy pečiete na Vianoce aj niečo slané? Potom odporúčame tento rok naše zemiakové pagáče. Krásne nalístkované, mäkučké a veľmi dobré. Padnú vám dobre na povianočné raňajky, keď sme všetci tak trochu presladení.

zemiakové pagáče
zemiakové pagáče

8. Bratislavské rožky na plech: tak nazývame tento makový koláč. Pretože cesto je podobné bratislavským rožkom, vlastne aj plnka, len je s ním neporovnateľne menej roboty. A ak nemáte chuť na mak, tak si ho spravte orechový.

makový koláč
makový koláč

9. Išelské tortičky: kakaové linecké koláčiky plnené orechovou plnkou, poliate čokoládou a ozdobené orieškom. Nielen sú krásne ale aj chutné. Úplne sa hodia na viannočný stôl a na vianočné maškrtenie. Presvedčte sa sami.

Čokoládové linecké koláčiky s orechami
Čokoládové linecké koláčiky s orechami

10. Vianočná hviezda: Jeden z našich najnovších receptov, ktorý si nevieme vynachváliť. Druh sladkého vianočného chlebíka, obohatený hrozienkami, kandizovanou pomarančovou a citrónovou kôrou a mandľovými lupienkami. Krásna, slávnostná, neodolateľná.

vianočná hviezda
vianočná hviezda

Desať druhov nestačí. Pozrite sa ďalej, máme pre vás ešte zopár tipov na vianočné pečenie.

Čo piecť na Vianoce – časť 3

11. Parížske rožky: Vianočný dezert vhodný aj pre bezlepkáčov. Orieškový chrumkavý základ, na ktorom je veľa chutnej krémovej plnky a čokoládová poleva. Pri pohľade na ne by už aj oči jedli.

Parížske rožky
Parížske rožky

12. Perníkový závin so sušenými slivkami a orechmi: Závin, ktorý si môžete napiecť dopredu a vydrží vám (v chlade uskladnený) až do Vianoc. V starých knižkách sa volá aj “sladká Irma”. Aj naša maminka sa volala Irma :-).

perníkový závin
perníkový závin

13. Striekané linecké pečivo: Linecké na Vianoce nesmie chýbať. Možností, ako si upiecť linecké koláčiky, je veľa. My sme pre vás vybrali tieto striekané linecké koláčiky. Možno pre zmenu, možno pre spestrenie. Určite sú hodné vyskúšania.

striekané linecké pečivo
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

No a ak by vám náhodou 13 druhov nestačilo, tak ešte stále si môžete preklikať recepty na našej stránke. Alebo si prelistovať našu knihu Takmer zabudnuté recepty. V nej sme vianočnej téme venovali celú jednu kapitolu. A nielen to, okrem nej vás možno zaujmú ďalšie sladké alebo slané sezónne recepty. Knihu si môžete objednať ešte dnes na našej stránke a spraviť tak radosť sebe alebo niekomu blízkemu. Poštovné máte u nás ZADARMO.

Takmer zabudnuté recepty
Takmer zabudnuté recepty

 

Leave a Reply